Apple mı Samsung mu? Lider Kim? İşte Son Veriler!

Android'in yükselişi Apple'a kan kaybettiriyor

Bu soruyu sıklıkla soruyoruz aslında, bildiğiniz gibi. Akıllı telefon pazarında, özellikle Apple ve Samsung’un rekabetini yıllardır takip ediyoruz. Apple’ın iPhone ailesi, Samsung’un da Galaxy S ailesi “amiral gemisi” olarak nitelendirebileceğimiz ürünlerden oluşuyor. Yakın zamanda da iPhone 15 ve Galaxy S24 üyeleriyle karşılaştık. Peki son verilere göre hangi şirket önde? Apple mı Samsung mu?

2024 yılı ilk çeyrek sevkiyat ve pazar payı raporu açıklandı. Buna göre Apple mı Samsung mu sorusunun cevabı, “Samsung” olarak görünüyor.

IDC verilerine göre Güney Koreli teknoloji şirketi Samsung, 2024 yılının ilk çeyreği itibarıyla 60 milyonun üzerinde telefon sevkiyatı gerçekleştirdi ve zirvede yer aldı. Her ne kadar 2023 yılının aynı dönemine kıyasla ufak bir düşüş yaşasa da, %20.8’lik pazar payıyla birinci sırada.

Apple mı Samsung mu? Lider Kim? İşte Son Veriler!
Apple mı Samsung mu? Lider Kim? İşte Son Veriler!

Apple mı Samsung mu sorusunun galibi Samsung!

İkinci sırada ise Amerikalı Apple var. Apple, 2023’ün ilk çeyreğinde toplamda 55.4 milyon adetlik sevkiyat gerçekleştirmişti. 2024 yılının ilk çeyreği itibarıyla 50.1 milyon adetlik sevkiyat gerçekleştirdiğini görüyoruz. Yani ufak da olsa bir düşüş var. Yine de Apple, listenin ikinci sırasında yer almayı başarıyor.

Üçüncü sırada ise, son yılların favori markalarından Çinli Xiaomi var. Şirket, yıldan yıla pazar payını artırmayı sürdürüyor. 2024’ün ilk çeyreği itibarıyla 40.8 milyon adet sevkiyat gerçekleştirdi ve toplamda %14.1’lik pazar payıyla üçüncü sırada yer almayı bildi.

iPhone 15 için 128GB dahili depolama gerçekten yeterli mi?

Apple iPhone 15 telefon ailesi için yeni bir tanıtım videosunu yayınladı. 38 saniyelik videoda, telefonun dahili depolama biriminin yoğun kullanımlar için bile gayet yeterli olduğu gösteriliyor. Hani bazen en iyi pozu yakalamak için onlarca fotoğraf çeker ve aralarından bir tanesini seçeriz, diğer fotoğrafları da olduğu gibi bırakırız ya… işte bu cihazda o fotoğrafları silmeden bıraksanız bile depolama tarafında problem yaşamayacağınız ifade ediliyor ve “Gitmeme izin verme!” denilerek dosya silmenize gerek olmadığı belirtiliyor.

Aslına bakarsanız yoğun kullanımlar için 128GB hafıza yeterli değil. Zaten bu miktarın bir kısmını sistem dosyaları kullanıyor. Eğer elinizde iCloud bulut depolama gibi bir seçenek de yoksa, reklam videosunda anlatılanlar pek de gerçeği yansıtmaz. Ama öte yandan, 15 serisinde 256, 512 ve 1TB dahili depolamalı seçenekler de var. Onlar tabii ki daha iddialı ama öte yandan daha da pahalı.

İlgili haberler

>> Instagram Yapay Zekâ Desteği ve Çıplaklık Koruması Geliyor!