Instagram Yapay Zekâ Desteği ve Çıplaklık Koruması Geliyor!

Şirketler, yapay zekâ desteğini ürünlerinde daha fazla kullanarak daha iyi deneyimler sunma amacıyla çalışmalarını sürdürüyor. Meta, bir süre önce WhatsApp uygulaması için AI sohbet robotunu test etmeye başladığını bildirmişti. Yeni gelen bilgiler ise, benzer çalışmaların Instagram için de yapıldığını gösteriyor. Henüz çıkış için bir tarih verilmiş değil ama an itibarıyla bazı kullanıcılarla testler yapılıyor. İşte detaylar.

Meta, popüler uygulamalarından Instagram’a AI yapay zeka sohbet robotunu entegre etmek için çalışmalar yürütüyor. TechCrunch’ta yer alan bilgilere göre şirket, seçili bazı Instagram kullanıcılarına yapay zekâ sohbet robotu desteğini sundu ve bu sayede hem aranan içeriklerin hem de aranan kullanıcıların kolaylıkla bulunabilmesi amaçlanıyor.

Instagram’da yapay zekâ desteği

Instagram, özellikle genç kullanıcılar için popüler bir platform. Öte yandan, bu platformda ticaret gerçekleştiren pek çok kuruluş da mevcut. Yapay zekâ sohbet robotu, DM üzerinden kullanıcılara önceden hazırlanmış pek çok kalıp soru sunuyor ve cevapların hızlıca bulunmasına yardımcı oluyor. Öte yandan, platformda bulmak istediğiniz içerikler ve kullanıcılar için de devreye giriyor.
Konu hakkında kısaca bilgiler veren yetkililer, bu çalışmaların varlığını doğruluyor ama net çıkış tarihi hakkında bir bilgi vermekten de kaçınıyor.

Instagram Yapay Zekâ Desteği İle Platformda Yeni Bir Dönem
Instagram Yapay Zekâ Desteği

Çıplaklık koruması ile gençlerin daha güvenli deneyimler elde etmesi hedefleniyor

Meta’nın Instagram’a getirmeyi planladığı bir diğer özellik de bu. Sosyal medyada, özellikle de özel mesajlar aracılığıyla çıplak fotoğraf gönderimi yaparak kişileri rahatsız eden pek çok kimse var. Meta, bu içeriklerin görünmemesi için “bulanıklaştırma” ve “uyarı” sistemini devreye alıyor.

Bu sistem, dünya çapında 18 yaşından küçük kullanıcılar için otomatik devreye girecek. Yetişkin kullanıcılara da aktif edilip edilmemesi için sorulacak. Öte yandan, çıplak fotoğraf göndermeye çalışan kişilere de göndermeden hemen önce mesaj bildirimi yaparak bunun doğru bir fikir olup olmadığı konusunda uyaracak.

Instagram Yapay Zekâ Desteği ve Çıplaklık Koruması Geliyor!
Instagram Yapay Zekâ Desteği

Çıplak fotoğraf gönderimi yaparak karşı tarafı taciz eden, karşı taraftan da fotoğraflar isteyen ve bunların sonucunda karşı tarafa şantaj yapabilen pek çok kötü niyetli kişi var. Haliyle dikkatli olmak gerekiyor. Meta’nın bu yeni hamlesi de olumlu bir hamle olarak görülebilir.

İlgili haberler

>> Türkiye, Avrupa’nın Havası En Kirli Ülkeleri Arasında Yer Alıyor