Apple mı, Samsung mu, Xiaomi mi? Sadece 1 Tanesi Büyüme Gösterdi

Küresel çapta akıllı telefon pazarında bir durgunluk söz konusu. Canalys firmasının yaptığı güncel araştırmalar, yılın üçüncü çeyreği itibarıyla pazar payında büyüme gösteren tek şirketin Apple olduğunu ortaya çıkardı. Üçüncü çeyrek toplam satışlarına bakıldığında ise, zirvede Güney Koreli teknoloji firması Samsung Mobile yer alıyor. İşte detaylar.

Canalys’in yeni raporu, bu yılın üçüncü çeyreği itibarıyla akıllı telefon pazarında durgunluk olduğunu gösteriyor. 5 markadan oluşan listede, pazar payını artıran sadece 1 marka var, o da Apple! Firma, geçtiğimiz yılın aynı döneminde %16 pazar payına sahipti. Bu yıl üçüncü çeyrek itibarıyla payı %18’e yükseldi. Yani %2’lik bir artış söz konusu.

Güney Koreli Samsung ise, geçtiğimiz sene aynı dönemde %22’lik pazar payına sahipti. Bu, şimdi de değişmedi. Oppo ve Vivo gibi Çin menşeli teknoloji firmalarının pazar paylarında yaşanan düşüşler de gözlerden kaçmadı.

Apple, pazar payı lideri! Peki toplam telefon sevkiyatlarında lider kim? Evet, Samsung!

Güney Koreli Samsung, geçtiğimiz sene üçüncü çeyrekte 69.4 milyon adetlik telefon sevkiyatı gerçekleştirmişti. Şimdi ise bu rakam, 64.1 milyona düştü. Buna rağmen firmanın pazar payı kaybetmediğini tekrarlayalım.

Apple ise, 53 milyonluk telefon sevkiyatıyla ikinci sırada yer alıyor ve geçen sene aynı döneme kıyasla daha iyi bir performans sergiliyor. Bunda, haliyle iPhone 13 ve 14 ailelerinin payı çok büyük.

Apple mı, Samsung mu, Xiaomi mi? Sadece 1 Tanesi Büyüme Gösterdi

Listedeki markalar, şu sıralar neler yapıyor?

Samsung, son dönemde katlanabilir ekranlı telefonlarıyla gündemde. Öte yandan, yakın zamanda yeni amiral gemisi Galaxy S23 ailesiyle boy gösterebilir. Bu aileyle ilgili bu aralar sıklıkla söylenti ve sızıntı bilgiler geliyor.

Apple, iPhone 14 ailesini yakın zamanda satışa sundu ve şu sıralar yazılımsal güncellemeler yayınlayarak cihazların performanslarını üst seviyede tutmayı hedefliyor. Öte yandan, iPad tabletler tarafında da  yeni çalışmalar var.

Xiaomi, yakın zamanda 12T ailesini Türkiye’de de görücüye çıkardı. Bu yeni amiral gemisi telefon serisi, gelişmiş kamera ve hızlı şarj detaylarına sahip.

Oppo, son dönemde giriş ve orta seviyeye yönelik uygun fiyatlı telefonlarla boy gösteriyor

Vivo da şu sıralar yeni kablosuz hızlı şarj teknolojileriyle gündemde.

Yeni bilgiler oldukça sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

İlgili Haberler

>> Redmi K60 Oyuncu Telefonu Geliyor!