Karma Gerçeklik Headset’i Apple Reality Pro Özellikleri ve Fiyatı

Apple artırılmış gerçeklik

Bloomberg‘ten Mark Gurman, Apple’ın merakla beklenen karma gerçeklik headset’i Apple Reality Pro hakkında detaylar paylaştı. Apple Reality Pro özellikleri ve fiyatı, milyonlarca teknoloji sever tarafından merak ediliyordu. İşte an itibarıyla elimizdeki “kesin olmayan” detaylar.

Öncelikle isimle başlayalım. Evet, Apple Reality Pro, muhtemelen firmanın karma gerçeklik ürününün resmi adı olacak. Ürünün WWDC etkinliğinde resmen tanıtılması ve bu yılın sonuna doğru Amerika’da satışta olması bekleniyor. Satış fiyatı ise, 1500 dolar. TL olarak hesapladığımızda, yaklaşık 30 bin TL’ye denk geliyor.

Apple Reality Pro özellikleri

Söylentilere göre Apple, bu proje üzerinde yıllardır çalışıyor ve bu ürün için yıllardır binden fazla çalışanı istihdam ediyor. Öte yandan bu proje, firmanın 2015’te ilk kez görücüye çıkardığı Apple Watch akıllı saatten bu yana “ilk yeni ürün kategorisi” anlamını da taşıyor.

Reality Pro’da alüminyum çerçeve, cam ve konforlu kullanım için yumuşak kumaş gibi malzemeler tercih ediliyor. Gurman, bu yeni ürünün AirPods Max’i hatırlattığını ifade ediyor.

Karma gerçeklik headset’inin ön kısmında kavisli büyük bir ekran, yan taraflarda da hoparlörler var. Cihaz, büyük ihtimalle Apple M2 çipinin modifiye edilmiş bir versiyonunu kullanıyor. Batarya paketi de bir kablo yardımıyla cihaza dahil ediliyor. Batarya boyutu nasıl derseniz, iki tane iPhone 14 Pro Max bataryasının birleşimi diyebiliriz. 2 saate kadar kullanım mümkün olabilir.

Karma Gerçeklik Headset'i Apple Reality Pro Özellikleri ve Fiyatı
Karma Gerçeklik Headset’i Apple Reality Pro Özellikleri ve Fiyatı

Cihazın Meta Quest Pro gibi rakip ürünlere kıyasla birkaç temel – ayrıştırıcı özelliğinin olduğu bildiriliyor. Mesela…

Söylentilere göre Apple Reality Pro özellikleri arasında yüz ve göz takip sistemleri var. Göz takibi için iç kısımda pek çok sensörden, kafa takibi için de harici kameralardan yardım alınıyor.

Hem VR hem de AR sistemlerinin bir araya getirilmiş ve daha iyi bir düzeye çıkarılmış çözümleri sunulabilir. Cihazın kendine ait bir arayüzü olacağı da söyleniyor. Bir iPhone ya da iPad’te olduğu gibi Reality Pro’da da olacak ve belki de göz hareketlerimizle uygulamalar arasında geçişler yapabileceğiz. Evet, cihazı kontrol için “elle kontrol” şart olmayacak.

Öte yandan, bu ürünü harici bir video izleme aracı olarak kullanabilmek ve Mac’e ikincil bir ekran olarak da atamak mümkün olabilecek.

Demolition Man filmindeki sahnelerin gerçekten yaşanmasına yaklaşıyoruz…

Bir diğer önemli özellik olarak, kullanıcının görünüşü render edilerek dijital dünyaya, “dijital bir karakter” olarak aktarılabilecek. Evet, yalnızca yüz detaylarından değil, komple vücuttan söz ediliyor. Böylece uzak mesafelerdeki iki kişi, sanal ortamda daha gerçekçi bir yakınlık kurabilecek. Tam da bu noktada, akıllara Sylvester Stallone ve Sandra Bullock’un Demolition Man filmi gelmiyor değil. Zira bu filmde, ikilinin yakınlık kurmak için sanal gerçeklik headset’i kullandığını izlemiştik.

Evet, şimdilik bilgiler bu yönde. Apple Reality Pro özellikleri kulağa hoş geliyor. Bu arada, yakın zamanda bu ürünün 1500 dolar fiyat etiketli daha uygun bir versiyonunun da hazırlanabileceği söyleniyordu.

Yeni detaylar oldukça sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz.

İlgili Haberler

>> Samsung Galaxy S23 Avrupa Fiyatları Sızdırıldı! Banka Hesabınızda Para Var mı?