Apple Robot mu Üretecek? iRobot?

Apple, bu kez robot teknolojilerini gündeme aldı. Geçtiğimiz günlerde otomobil çalışmalarını sonlandıran şirket, geleceğe yönelik önemli kararların eşiğinde olabilir. İşte detaylar.

Apple, şu sıralar geleceğe yönelik “büyük bir proje fikri” üzerinde çalışmalar yürütüyor. Bloomberg’ten Mark Gurman’ın haberine göre bu büyük proje, kişisel mobil robotlar olabilir. Evet, ister evinizde, isterseniz de iş yerinizde kullanabileceğiniz, “asistan” olarak konumlandırabileceğiniz yardımcı robotlar. Akıllara Will Smith’in “I, Robot” filmi de geliyor doğrusu. 2004 yapımı bu filmde, insanların hayatını kolaylaştıracak asistan robotlar görücüye çıkarılıyor ama bir süre sonra her şey kontrolden çıkıyordu.

Apple, iRobot gibi bir şey yapabilir

Şirket, navigasyon teknolojileri, kafa hareketleri, yüz mimikleri ve dahasını göz önünde bulunduruyor. Tabii şu an bir konseptten söz ediyoruz, yani proje başlasa bile final ürününü görebilmek için yıllarca beklememiz gerekecek.

Şirket, araba projesini iptal etmeden önce, geleceğin üç önemli başlık üzerinde inşa edileceği fikrini savunuyordu. Bunlar: Otomotiv, ev teknolojileri ve karma gerçeklik.

Baktığımızda, şirketin otomobil projesini yakın zamanda sonlandırdığını görüyoruz. Bu arada, otomobil projesinde yer alan bazı isimlerin bu yeni robot konseptine dahil edildiği de söyleniyor.

Apple Robot mu Üretecek? iRobot?

Karma gerçeklik teknolojilerine baktığımızda, şirketin yakın zamanda Vision Pro’yu satışa sunduğuna tanıklık ettik. Bundan sonra daha iyi deneyimler için Vision Pro 2 ve daha uygun fiyatlı deneyimler için Vision Lite (İsmi belli değil henüz.) gözlük hazırlayabilir.

Eh, geriye bir tek ev teknolojileri kalıyor ki o tarafta da son yıllarda “akıllı ev” ürün yelpazesinin giderek genişlediğini görüyoruz. Apple da kendi robotlarıyla bu noktada yepyeni bir dönemin fitilini ateşleyebilir.

Apple Robot mu Üretecek? iRobot?

Düğünde Apple Vision Pro kullandı!

Jacob Wright, bir yazılım mühendisi ve Apple Vision Pro’yu çıkar çıkmaz satın alanlardan. Wright, gözlüğü sürekli yanında taşıyor ve sıklıkla kullanıyor. Öyle ki, düğününde bile gözlüğüyle poz vermiş.

Tabii ki merasim esnasında gözlüğü takmamış. Sadece fotoğraf çekilme esnasında ve dans ettiği sırada takıp adeta evliliğine “artırılmış gerçeklik” sosu eklemek istemiş.

Siz de düğününüzde Vision Pro kullanmak ister misiniz?

İlgili Haberler:

>> Spotify Fiyatlarına Zam Yolda!