Apple Sanal Gerçeklik Başlığı Gerçek Bir Elmadan Bile Hafif Olacak

Fresnel’in karma lensleri Apple sanal gerçeklik başlığı ve diğer başlıklar arasında çağlar varmış gibi gösterebilir
Google News Abone Ol

Fresnel lens tipi sayesinde Apple sanal gerçeklik başlığı sadece 150 gram kadar olacak. Eğer bu gerçek olursa Apple sanal gerçeklik konusunda ilgiyi bir anda üstüne çekecektir.

Apple VR başlığı hakkında gelen haber sayısı ciddi miktarda artıyor. Şimdi ise ürünün tasarımı hakkında önemli şeyler öğrendik. Ancak “birbirine benzer olan bu ürünler içinde Apple nasıl bir fark yaratacak?” sorusu sorulacaktır. Ancak görülen o ki Apple markalı bu başlık sadece 150 gram olacak.

Bakkaldan alabileceğiniz basit bir elmadan çok daha hafif bir başlıktan bahsediyoruz. Ancak bu karşılaştırmanın sebebi Apple ürünü başlığın piyasadaki diğer başlıklardan çağlar ilerisinde bir hafifliği var. Hatta bu başlık Apple marka telefonlardan bile daha hafif. Örneğin Apple iPhone 12 164 gram ağırlığa sahip. Eğer bu söylentiler gerçekleşirse bu başlık bir devrim olacak. Bu devrim de en hafif ve potansiyel olarak en yüksek çözünürlüğe sahip VR başlığından bahsettiğimiz anlamına geliyor.

Peki bu beklentiler kime ait? Apple analizcisi Ming-Chi Kuo bir araştırma dosyasını ortaya çıkardı. Bu dosya cihazın yapısı hakkında önemli bilgileri taşıyor. Belgede ürünün özellikle lens anlamında çok önemli ilerlemeler kaydettiğini gösteriyor.

Fresnel’in karma lensleri Apple sanal gerçeklik başlığı ve diğer başlıklar arasında çağlar varmış gibi gösterebilir

Fresnel tipi ultra kısa odaklı lensler Apple VR ürününde çok iyi bir görüş alanına sahip olacak. Bununla birlikte cihazın hafif olmasında büyük bir katkı sağlayacak. Bu lensler cam yerine plastikten üretiliyor olacak. Bu sayede başlık tasarımında büyük bir kolaylık ortaya çıkacak. Bu kolaylık yanında hafiflik ve mukavemet anlamında plastiğin avantajları başlıkta yer alacak. Plastik lenslerin tercih edilmemesinin sebebi genel anlamda parlaklık hakkındaki kaygılardan kaynaklı. Ancak Kuo başlıkta bulunacak süper parlak Micro-OLED ekranların bu sorunu çözeceği görüşünde.

Fresnel lens

Kuo bu tamamen “yeni” başlığı şu ifadelerle tarif ediyor:

“Ağ malzemesi ve değiştirilebilen kafa banları ile yüze tutturulan şık ve kavisli bir siperliğe sahip olacak.”

Kuo’nun raporunda başlığın ağırlığının 150 gram civarında olacağı bilgisi yer alıyor. Ayrıca tüm modern başlıklardan beklenen gelişmiş göz takibi ve sezgisel çalışma yöntemleri de bu başlıkta bulunacak. Başlıkta 15 adet dahili kamera modülü ve her bir Micro-OLED ekran 8K çözünürlüğü sağlıyor olacak.

Bu heyecan verici haber gerçek olursa VR dünyasında gerçek bir milat tıpkı telefonlardaki gibi Apple önderliğinde başlayacak.  Örnek vermek gerekirse Oculus Quest 2 modeli yaklaşık 500 gram ve yine de konforlu bir model. Apple başlığa bakacak olursak VR ürünleri ilk çıktığında hayal ettiğimiz yormayan rahat başlıklar gerçek oluyor. Bu ilginç ürün hakkındaki gelecek detayları sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz.

Diğer haberler:

>> Spotify Yeni Arayüze Kavuştu: Web Kullanıcıları Bu Habere Çok Sevinecek

>> Apple Karma Gerçeklik Gözlüğü İlginç Bir Özellikle Ortaya Çıktı


CEVAP VER