Apple Sanal Gerçeklik Hamlesine Başlıyor!

Google News Abone Ol

Apple donanım mühendisliği yöneticisi Dan Riccio görevini sanal gerçeklik çalışmalarına odaklanmak için bırakmış. Ayrıca firmanın yıllardır süregelen “kendi ekranını üretme” hayali için de adımlar atılıyor.

Geçtiğimiz haftalarda Apple bir açıklama yayınladı. Açıklamada, firmanın uzun süredir donanım mühendisliği bölümünde idarecilik yapan Dan Riccio’nun yeni bir proje için görevini bıraktığı ifadesi yer aldı. Bundan dolayı takipçileri büyük bir merak aldı. Bununla ilgili ilk bilgiler ise ortaya çıktı. Riccio, bundan böyle firmanın yeni sanal gerçeklik başlıklarının geliştirilmesinde çalışacak.

Dan Riccio

Apple’ın AR başlığı geliştirmesi mevcut proje lideri Mike Rockwell önderliğinde bazı engellerle karşılaştı. Ancak, öğrenilenler arasında bu sorunların ne olduğu bilgisi bulunmuyor. Rockwell projedeki günlük çalışmalardan sorumlu olmaya devam edecek. Bununla birlikte Riccio ise şirketin “birden fazla mühendis” çalıştığı düşünülen AR ve VR geliştirmesi üzerinde nihai gözetime sahip olacak.

Riccio daha önce iPhone gibi en önemli tüketici ürünlerinin yönetim görevini John Tenus’a devretti. Apple, genel olarak donanım mühendisliği başkanı olarak Ternus’un Riccio’nun yerine geldiğini söyledi. Haberlere göre, Apple Silicon’un tasarım ve mühendisliğinde önemli rol alan Johny Srouji de yeni bir sorumluluk aldı. Srouji, yeni kamera ve ekran teknolojisini geliştirme görevini yürütecek.

Apple sanal gerçeklik paralelinde kendi ekranını da yapmayı amaçlıyor

Apple’ın işlemcilerde yaptığı gibi ekranlarda da bağımsızlığını ilan etmek istediği bir sır değil. Apple’ın LG ve Samsung gibi tedarikçilerden aldığı ekranların yerini alacak kendi ekranlarını üretme isteği var.

Ancak bu hareketliliğe rağmen AR ürünü geliştirme çalışmaları firmanın önceliği konumunda. Apple CEO’su Tim Cook, sanal gerçekliğin iPhone ile benzer bir dönüm noktası olabileceğini söylemişti. Hatta Facebook ile beklenen bir rekabetin iki teknoloji devi arasındaki yeni mücadele olabileceğini söyledi.

Geçen hafta bu konu hakkında bir iddia da çıkmıştı. Apple’ın 8K çözünürlüğünde bir VR başlık geliştirdiği söylendi. Hatta bunun 3 bin dolar fiyat etiketine sahip olacağı iddiası vardı. Bu söylentilere rağmen hala Apple’ın nasıl bir başlık planladığını söylemek güç.

Demek ki Riccio artık firmanın sanal gerçeklik amacında istediği hedeflere ulaşmasına çalışacak. Firmanın ilk ürününü 2022 için planlandığı da uzmanların tahmini olarak yazılıyor.

Diğer haberler:

>>

>>


CEVAP VER