CD Projekt RED Hacklendi ve Kaynak Kodları Çalındı!

Google News Abone Ol

Korsanların yeni hedefi Cyberpunk 2077 ile başı belada olan CD Projekt RED oldu. Saldırıda Cyberpunk 2077 ve Witcher 3’ün kaynak kodları çalındı.

Oyun firması yaptığı açıklamayla saldırıya uğradıklarını söyledi. Ayrıca saldırganların firmanın iç ağına eriştiği ve bazı cihazların şifrelerinin kırıldığını söylediler. Bununla birlikte bazı önemli veriler de saldırganların eline geçti. Polonyalı oyun firması kendilerinden talep edilenleri kabul etmeyeceklerini söyledi. Pazarlığın söz konusu olmadığını aynı zamanda müşterilerin kişisel verilerinin güvende olduğunu dile getirdi.

Saldırının açıklandığı tweet içinde şirket Cyberpunk 2077, Witcher 3, Gwent’in kaynak kodlarına erişildiği söylenen bir fidye notu paylaştı. Notta, Witcher 3’ün yayınlanmamış bir sürümünün de kodlarının alındığı yazıyor. Korsanlar, “bir anlaşmaya varamazsak” iç hukuk, insan kaynakları ve mali belgelerin yanında kaynak kodlarını da yayınlayacağını söylüyor.

CD Projekt RED açıklamasında tüm detayları paylaştı

Cyberpunk 2077 yapımcısı firma konuyla ilgili açıklamada, “Dün siber bir saldırının kurbanı olduğumuzu keşfettik. İç ağımıza yetkisiz bir erişim sağladı. CD Projekt capital group’a ait bazı verileri çalmayı başardılar. Ayrıca saldırganlar isimsiz bir not bıraktı.” dedi.

Devamında açıklama kararlarını da içeriyor. Firma, “Taleplere boyun eğmeyeceğiz ve saldırganlarla müzakere etmeyeceğiz” dedi. Üstelik ağdaki bazı cihazların şifrelenmesine rağmen yedeklerin korunduğu bu yüzden altyapıdaki hasarın onarıldığını açıkladı.

Saldırıyı bir başka tehlikeli yapan durum daha var. Bunun sebebi de GoG isimli oyun platformu bu firmaya ait. Bu platform birçok kullanıcının verilerinin saklanmasını gerektiriyor. Ancak, firma bildikleri kadarıyla ele geçirilen bilgilerin arasında oyuncuların ve hizmetlerin kullanıcılarının kişisel verilerinin yer almadığını söylüyor.

Firma daha önce 2017’de saldırı aldı. Üstelik o zaman da benzer bir açıklama yapmıştı. Açıklamada, Cyberpunk 2077’ye dair erken tasarımları içeren dökümanların çalındığı yer alıyordu. Ve fakat bu sefer durum daha ciddi görünüyor.

Oysa saldırı olmasa bile CD Projekt RED firmasının başı yeterince dertteydi. Cyberpunk 2077’nin içerdiği sorunlar sonucunda Sony oyunu PlayStation mağazasından kaldırdı. Microsoft da isteyen herkese geri ödeme yapacağını söyledi. Tüm bunlara rağmen oyun 2020 yılı içinde 13 milyon kopya satmayı da bildi.

Diğer Haberler:

>> Call Of Duty Hatası Can Sıkmaya Devam Ediyor

>> Sony PlayStation 5 Geçen Sene 4.5 Milyon Adet Sattı


CEVAP VER