Apple ve Facebook Gizlilik Konusunda Büyük Savaş Başlattı

Apple gizli projeleri
Google News Abone Ol

Dünyanın en büyük 2. şirketi olarak bilinen Apple ve Facebook, gizlilik konusunda adeta birbirine girdi. İşte konuyla alakalı merak edilen bütün detaylar.

Büyük şirketlere bakıldığında her birisinin farklı sloganları var. Mesela Apple kendisini dünyanın gizliliğe en çok önem veren şirketi olarak gösteriyor Özellikle de iOS 14.3 güncellemeleri ile gelen değişiklikler gizlilik seviyesini adeta arşa kadar çıkarmıştı. Facebook ise çok fazla kullanıcıya sahip olmasını ön plana çıkarıyor. Satın aldığı WhatsApp ve Instagram gibi platformlar şu an çok yüksek bir kullanıcı oranına sahip.

Birçok özelliği ile övünen bu iki şirket büyük bir tartışmaya girdi. Tartışmaların nedeni tamamen gizlilikten kaynaklı. Apple tarafından yapılan açıklamalarda, gizliliğe artık daha fazla önem verileceği söylenmişti.

Apple ve Facebook gizlilik için birbirini yedi

Küresel rekabette önemli yere sahip olan Apple ve Facebook gibi şirketler, bu sefer çok fena birbirine girdi. Apple sözcüsü tarafından yapılan yeni açıklamalarda, kullanıcılar hangi verilerini ne zaman toplandığını ve diğer uygulamalar ile paylaşılıp paylaşılmadığını merak ediyor denildi.

Apple ve Facebook gizlilik

Bundan kısa bir süre önce Apple tarafından alınan yeni bir karar ile birlikte, bütün uygulamalardan verileri kimler ile paylaştığını açıklaması istenmişti. Özellikle Facebook için bu çok büyük bir problem oldu. Apple ve Facebook gizlilik için tartışmaya devam ederken önemli açıklamalar gelmeye devam etti.

Facebook, Apple şirketinin App Store mağazasını haksız rekabet için kullandığını söyledi. Bu durum küçük işletmeler ve geliştiricilere zarar ettiriyor. Facebook şirketine göre aynı zamanda bu konu gizlilik amaçlı değil kar amaçlı yapılıyor.

Onlar bu açıklamaları yapmaya devam ederken bazı detaylara dikkat etmek gerekiyor. Mesela Apple küçük geliştiriciler için App Store ödemelerinde yüzde 50 indirim yapmıştı. Bu sayede Onların biraz olsun nefes almasına yardımcı oldu.

Apple ve Facebook gizlilik açıklamalarında her iki şirketin de kendileri açısından haklı olduğunu söylemek gerekiyor. Ancak özellikle Facebook’un gizlilik skandallarına sürekli malzeme olması firmanın inandırıcılığını zedeliyor. Sizce Facebook gerçekten gizliliğe önem veriyor mu?

İlgili Haberler:

>> MediaMarkt Apple indirimleri ile çok ses getirecek

>> iPhone 12 Pro mu Pro Max mi daha fazla satıyor?


CEVAP VER