Apple vergi cezası almaktan kurtuldu! Nasıl mı?

apple ceza aldı
Google News Abone Ol

Apple vergi cezası almaktan son anda kurtuldu. Cupertinolu teknoloji devi 13 milyar dolarlık vergi cezasından bakın nasıl kurtulmuş?

Cupertinolu teknoloji devi Apple, 2016 yılında vergi borcu yüzünden davalık olmuştu. Bu süreçte Apple vergi cezası ödemek ile mecbur bırakılmıştı. Ancak bugün Avrupa Birliği Genel Mahkemesi, Apple’ın vergi borcunu affetme kararı aldığını açıkladı. Ancak Avrupa Birliği Genel Mahkemesi’nin bir şartı vardı.

Apple’ın İrlanda’daki faaliyetlerinden dolayı geriye dönük tam 13 milyar euroluk vergi borcunu iptal eden AB Genel Mahkemesi, Apple’ın bu konuda haklı olduğunu belirtiyor. AB Genel Mahkemesi; Apple’a İrlanda’da devlet desteğiyle seçici biçimde ekonomik fayda sağlandığı yönündeki cezanın yeterince kanıtlanamadığını ve hatalı olduğunu belirtti.

Delil yetersizliğinden dolayı vergi borcundan kurtulan Apple, tam 3 yıl boyunca bu dava ile uğraşmıştı. AB. Komisyonu bu süreçte Apple’ın İrlanda’dan 2003 ile 2014 yılları arasında vergilendirme yaptığını ancak bu dönem içerisinde borçlarını ödemediğini iddia etmişti.

Ancak bu iddiaların hepsi ve alınan karar bugün Apple’ın lehine sonuçlandı. Apple artık bu saatten sonra 13 milyar euro gibi bir ceza ödemeyecek. Muhtemelen dava bir kez daha temyize de gitmeyecek.

Apple vergi cezası

Apple’ın yapılan hataların dolayı vergi borçlanması yanına kar kalacak gibi görünüyor. Ancak artık Apple’ın vergi konusunda daha hassas davranacağı ve daha uyuna geliyor diye İrlanda üzerinden yaptığı vergilendirmede bir hata yapmayacağını düşünüyoruz.

Apple’ın karına kar katmasını sağlayan İrlanda ile arasını bozmayacağını söyleyebiliriz. Bakalım tazminat kararının bozulmasından sonra Apple ile İrlanda hükümeti arasında gerginlik yaşanacak mı?

İlgili Haberler

>>Samsung Apple’dan 1 Milyar Dolar Alacak! Büyük Bedel Ödeniyor

>>OPPO Enco W31 İnceleme: Apple AirPods Pro’ya daha ucuz bir alternatif mi?

>>Apple’dan sonra Samsung da yapacak! Samsung şarj cihazı kutu içeriğinden kaldırıyor!


CEVAP VER