Apple Vision Pro’da Fiziksel Kontrolör Olacak mı? Üretim Süreci Zor İşliyor Gibi…

Appleın yakın zamanda görücüye çıkardığı karma gerçeklik headset’i Apple Vision Pro, kısa sürede büyük yankı uyandırdı. Cihazın hem sunabildikleri hem de yüksek fiyat etiketi şu sıralar fazlasıyla konuşuluyor diyebiliriz. Bildiğiniz üzere bu cihazda sesle ve hareketle kontrol mümkün. Fiziksel kontrolör şart değil. Peki Apple, özellikle oyunlarda daha hızlı hareket edebilmek adına fiziksel kontrolör düşünüyor mudur?

Bloomberg’ten Mark Gurman’ın belirttiğine göre Apple, Apple Vision Pro’nun geliştirilme sürecinde pek çok farklı VR cihazının fiziksel kontrolörlerini de test etti. Testler sonucunda da fark edildi ki bu tip cihazlar zarif çözümler sunamıyor. Ama parmak hareketleri tam da ihtiyaç duyulan sonuçları verebiliyor. Dolayısıyla Apple, bu yeni karma gerçeklik headset’i için fiziksel bir kontrolör hazırlamayı düşünmüyor. 3. parti tarafında bir üretim olur mu, bunu da ilerleyen zamanlarda göreceğiz.

Apple Vision Pro, kafa, göz ve el takibi yapabiliyor. Bir yandan da Siri’ye sesli komutlar verilerek işlemler yapılabiliyor. Dolayısıyla gelişmiş bir sistemden söz etmek mümkün. Yine de bu sistemin pek çok farklı kontrol şeması gerektiren VR oyunlarında verimli olup olamayacağı merak konusu. Tabii ki bu sisteme yönelik kolay kontrol şemalı oyunlar hazırlanacaktır, ama misal bir Half-Life: Alyx’i bu cihazda oynamak nasıl olur, merak ediyoruz.

Bu arada, cihazın hem PlayStation 5 hem de Xbox fiziksel kontrolörlerine destek vereceği bildiriliyor. Böylece Apple Arcade başlığı altındaki oyunları sanal bir ekranda deneyimlemek keyifli olabilir.

Apple Vision Pro’nun 3500 dolarlık fiyat etiketi hâlâ konuşuluyor

Vision Pro, muhtemelen 2024’ün başlarında ilk olarak ABD’de satışta olacak. 3500 dolarlık fiyat etiketi, pek çoğumuz için “yüksek” görünse de, sadık Apple hayranları ve şimdiden bu cihazla projeler gerçekleştirme amacındaki girişimciler için pek sorun olmayabilir.

Apple Vision Pro'da Fiziksel Kontrolör Olacak mı? Üretim Süreci Zor İşliyor Gibi...

Son olarak bir de hatırlatma yapalım…

Geçtiğimiz günlerde Financial Times’ta yer alan bilgiler, Apple Vision Pro’nun karmaşık bir tasarıma sahip olduğu için üretim sürecinin olumsuz yönde etkilenebileceğini işaret ediyordu. Dolayısıyla şirket, başta 400 binden daha az cihazla boy gösterebilir. Orijinal planda ise, ilk etapta ürünün 1 milyon adet üretilmesi planlanmıştı. Apple, bu ürünlerin üretilip montajlanabilmesi için Çinli Luxshare ile anlaşmaya imzalamıştı.

İlgili Haberler:

>> PlayStation 4 Emulatorü Geliyor! Peki PS3 PC Emulatörünü Denemiş miydiniz?