Apple, X (Twitter) İle İlgili Önemli Bir Karar Aldı! Elon Musk Ne Diyecek?

Twitter yapay zeka

Apple, Elon Musk’ın sahibi olduğu sosyal medya platformu X’ye reklam vermeyi durdurdu. Phone Arena’da yer alan bilgilere göre bu, ikinci kez gerçekleşiyor. Gerekçe ise, yahudilere karşı yazılan ve gerçekleri yansıtmadığı düşünülen bir gönderinin Musk tarafından desteklenerek paylaşılması.

X, ya da eski adıyla Twitter, şu sıralar yine “reklam durdurma” sorunuyla karşı karşıya. Hatırlarsanız Elon Musk, Twitter’ı satın aldıktan sonra reklam tarafına odaklı daha fazla hareket edeceklerini ve reklamlardan daha fazla gelirler elde etmek istediklerini dile getirmişti. Oysa Musk’ın yahudilerle ilgili bir paylaşıma destek vermesi, pek çok kişiyi kızdırmışa benziyor.

Amerika’da gerçekleştirilen kampanyalarda, Apple, Google, Amazon ve Disney gibi büyük markaların X’e reklam vermeyi durdurması isteniyor. Bu markalar haricinde başka pek çok büyük şirketin de X’e reklam vermeyi durduracağı konuşuluyor.

X CEO’su Linda Yaccarino ise, yaşananlar sonrasında ayrımcılığa son verilmesi tarafında X’in pozisyonunun çok açık olduğunu ve böyle davranışların dünyanın hiçbir yerinde kabul edilmeyeceğini ifade eden bir tweet paylaştı.

Apple, X (Twitter) İle İlgili Önemli Bir Karar Aldı! Elon Musk Ne Diyecek?

Elon Musk, X’i multi fonksiyonel ve bolca para kazandıran bir platform haline getirmek istiyor

Musk, Twitter’ı yakın zamanda 44 milyar dolar ödeyerek satın almış ve herkes için “özgür konuşma platformu” iddiasında bulunmuştu. Hatta Musk, bu kapsamda Donald Trump’ı da platforma davet etmişti. Hatırlarsanız Trump, önceki yönetim tarafından yasaklanmıştı ve o da bunun üzerine Truth Social adını verdiği kendi sosyal medya platformunu kurmuştu.

Pek çok uzmana göre X, artık 44 milyar dolarlık değerinin oldukça altında. Elon ise, yeni üyelikler, yeni reklam projeleri ve yeni özelliklerle platformu hem daha kullanışlı hem de daha kârlı hale getirmeye çalışıyor.

İlgili Haberler

>> Half-Life Belgeseli Yayınlandı! Oyun da Bedava Oldu! Half-Life: 25th Anniversary Documentary