Araçlarda ÖTV Fiyatlarını İndirmeyen Bayilere Ceza Gelebilir: Bakanlık Denetimlere Başladı

Akaryakıt zammı rekor

Araçlarda ÖTV fiyatlarını indirmeyen bayiler ile ilgili cezai işlemlere başlanacak gibi görünüyor. Son yaşanan indirimler ne yazık ki bazı bayiler tarafından fiyatlara yansıtılmadı.

Ekonomik sorunlar özellikle şu sıralar çok fazla gündemi meşgul ediyor. Yaşanan bazı vergi artışları ise bu yükselişlere büyük oranda destek veriyor. Mesela ÖTV en fazla fiyat artışına neden olan faktörler arasında yer alıyor. Konu ile ilgili yetkililer ÖTV fiyatlarında değişiklik yapmıştı. Bu değişiklikle birlikte araç fiyatlarının düşmesi beklendi.

Özel tüketim vergisinin yüzde 100 oranını bile aşması birçok kişi tarafından tepkiyle karşılanıyordu. Standart araç fiyatlarının bile 200 bin TL seviyelerini aşması yeni otomobil alınmasını neredeyse imkansız hale getirdi. Ticaret Bakanlığı ÖTV matrahında değişiklik yaparak fiyatları aşağıya çekti.

Araçlarda ÖTV fiyatlarını indirmeyen kuruluşlar için yaptırım

Yapılan son çalışmalarla birlikte sıfır kilometre araçların fiyatlarında indirimler başladı. Birçok bayi bu indirimleri uyguladı ve böylece daha uygun fiyatlı olarak otomobil satışı gerçekleşti. Ancak bazı bayiler ÖTV indirimi yapmaktan kaçındı. Ticaret Bakanlığı işte tam da bu tür bayilerin peşine düştü.

Araçlarda ÖTV fiyatlarını indirmeyen

Konu ile ilgili müfettişler görevlendirildi ve çalışmalara başlandı. Tüketicinin korunması hakkında kanun ile birlikte ÖTV indirimi yapmayanlara ceza kesileceği belirtildi. Böylece konu ile ilgili önemli bir yaptırım oluşturulmuş oldu. Bayi ve galerici tedarik zincirleri bu gidişle zorunlu olarak bir miktar daha indirim yapacak gibi görünüyor.

Otomobil fiyatları için umutlar yükseldi

Sadece otomobil alanında değil aynı şekilde akıllı telefonlarda da ciddi bir ÖTV payı bulunuyor. Ancak söz konusu otomobiller olunca bu alınan vergi çok daha fazla artış gösterebiliyor. Durumun farkında olan yetkililer önümüzdeki günlerde ÖTV etkisini daha detaylı görmeye çalışacak.

Sıfır araç satışı yapan bayiler ve galericiler bakanlığın yakın takibi altında. Eğer ÖTV fiyatlarındaki indirimleri araçlara yansıtmamaya devam ederlerse kısa bir süre içerisinde bakanlık harekete geçecek. Peki siz ÖTV indirimini yeterli buluyor musunuz? Yorumlar bölümünden fikirlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> AR-GE’si Türkiye’de yapılan Mercedes-Benz eCitaro, IAA Mobility 2021’de emisyonsuz ulaşım sağladı

>> Bu Haftanın Otomotiv Haberleri: Sektör İyice Kızışıyor (5 – 12 Eylül)