ARM Yeni Nesil Telefonlarda Kullanılacak İşlemcilerini Tanıttı

ARM yeni nesil telefonlard

ARM yeni nesil telefonlarda kullanılacak işlemcilerini kullanıcılarla paylaştı. Bu yeni işlemciler, özellikle mobil yonga setlerinde kullanılacak.

ARM Yeni Nesil Telefonlarda Cortex-X4 Çekirdeği ile Performansın Yeni Sınırları

ARM’ın yeni işlemci serisinin bir parçası olan Cortex-X4 çekirdeği, önceki işlemcilerden farklı bir konfigürasyona sahip olacak. Bu çekirdek, 1+5+2 konfigürasyonuyla cihazlara güçlü bir performans sunacak.

Cortex-X4, özellikle tek çekirdek performansı gerektiren işlemlerde yüksek performans sağlayacak. Şirketin açıklamalarına göre, yeni işlemci X3 ile aynı güç tüketimine sahip olmasına rağmen %15 daha fazla performans sunacak.

Aynı performansı sağladığı durumlarda ise enerji verimliliği öne çıkacak. X4, X3 ile aynı performansa sahipken %40 daha az güç tüketimi sağlayacak.

Cortex-X4’ün bilgisayarlarla yarışan frekanslara, örneğin 3,4 GHz’ye ulaşması bekleniyor.

Cortex A-720 ve Cortex A-520 Çekirdekleri ile Yüksek Güç Verimliliği

Cortex-X4 işlemcileriyle birlikte kullanılacak olan Cortex A-720 ve Cortex A-520 çekirdekleri, daha yüksek güç verimliliği sunmayı hedefliyor. Cortex-A720, önceki nesil işlemcilere göre %20 daha fazla güç verimliliği sağlayacakken, Cortex-A520 de %22 daha iyi güç verimliliği sunacak.

ARM yeni nesil telefonlard

Her iki çekirdek de yeni Armv9.2 mimarisine sahip olacak. Bu yeni mimari, SVE2 vektör, sanallaştırma iyileştirmeleri ve “Takip ve Debug” gibi yeni özelliklerle mobil dünyada yeni olanaklar sunacak.

Yeni işlemcilerin bir araya geleceği platform ise DSU-120 (DynamIQ Shared Unit) olarak adlandırılıyor. Bu platform, ARM’ın artan taleplere çözüm olarak sunduğu bir çözüm ve 14 çekirdeğe kadar destek sunabilme özelliğine sahip.

ARM yeni nesil telefonlarda daha yüksek performans, güç verimliliği ve yeni özellikler sunarak kullanıcılara daha gelişmiş deneyimler sunmayı hedefliyor. Böylece ciddi bir kullanıcı memnuniyeti oluşturmak istiyor. Peki siz tüm bu yaşanan gelişmeler hakkında ne düşünüyorsunuz?

İlgili Haberler:

>> WhatsApp, Android telefonlara ekran paylaşımını getiriyor! Nasıl mı?