ABD ve Çin Uzay Yarışı Artıyor: Yeni Astronot Planları

NASA ve JAXA

ABD ve Çin uzay yarışı heyecanla devam ediyor. Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Artemis görevleri çerçevesinde astronotları en erken 2025 yılında Ay’a gönderme planları yaparken, bugün Çin’den bir açıklama geldi ve ülkenin 2030’a kadar Ay’a astronot göndereceği resmen duyuruldu.

ABD ve Çin Uzay Yarışı: Ay Görevinde Kısa Süreli Kalınacak

Çin İnsanlı Uzay Ajansı’nın yöneticilerinden Lin Xiqiang, bugün Jiuquan şehrinde düzenlenen bir konferansta ülkenin 2030’dan önce Ay’a astronot gönderme hedefini açıkladı. Xiqiang, Çin’in Ay yüzeyinde kısa bir süre kalma planı olduğunu belirtirken, görevin insan-robot işbirliğiyle bir keşif olacağını da vurguladı.

ABD ve Çin Arasındaki Uzay Yarışı Kızışıyor

Çin’in bu hamlesiyle birlikte ABD ve Çin arasındaki uzay yarışı daha da hız kazandı. Her iki ülkenin de Ay’da koloni kurma planları bulunuyor. Çin, bugünkü açıklamalarıyla ABD ve Rusya gibi güçlü rakiplerine yetişmek için kararlı olduğunu gösteriyor. Ülke, geçmiş yıllarda Ay’dan örnek getirme, Mars görevleri ve Tiangong istasyonu gibi başarılı projelere imza atmıştı.

ABD ve Çin uzay yarışı

Ayrıca Çin, Tiangong Uzay İstasyonu’na gönderilecek yeni mürettebatı da duyurdu. Shenzou 16 aracıyla 30 Mayıs’ta gönderilecek olan 3 kişilik mürettebatın bir üyesi ilk kez bir sivil olacak. Bu sivil astronot, bir havacılık enstitüsünde profesör olan Gui Haicho olacak.

Çin ayrıca Tiangong istasyonunu genişletme planlarını da açıkladı. Lin Xiqiang’ın ifadesine göre, daha fazla bilimsel deney yapmak ve mürettebatın daha iyi çalışma ve yaşam koşullarına sahip olmasını sağlamak amacıyla “uygun” bir zamanda dördüncü bir modül eklenecek. İstasyonun orijinal olarak 3 bölümden oluşması planlanmıştı ve üçüncü ve son modül Kasım 2022’de fırlatılarak istasyona eklenmişti. Ancak bugünkü açıklama, Tiangong’un daha da büyüyeceğini gösteriyor.

ABD ve Çin uzay yarışı tüm hızıyla devam ediyor.

İlgili Haberler:

>> WhatsApp, Android telefonlara ekran paylaşımını getiriyor! Nasıl mı?