Aşk 101 Savcılık Kararı Belli Oldu? Osman Sahneleri Kesilecek Mi?

Aşk 101 Savcılık Kararı Belli Oldu? Osman Sahneleri Kesilecek Mi?

Google News Abone Ol

Netflix platformunun sevilen dizisi olmaya başlayan Aşk 101 savcılık kararı sonunda ortaya çıktı. Dizi yayına girdiği ilk günden itibaren büyük bir beğeni toplamayı başarmıştı. Aynı zamanda bazı kesimler tarafından büyük bir tepki de gösterildi. İşte dizi ile ilgili merak edilen tüm detaylar.

Türkiye’de yayıncılık konusunda büyük bir denetim mekanizması yer alıyor. Özellikle de RTÜK, halkın inançlarına ve geleneklerine uygun olmadığını düşündüğü yayınları kapatabiliyor. Durum böyle olunca diziler ve filmler ile ilgili çok daha fazla kapatma davaları ortaya çıkıyor. Son dönemlerde büyük bir popülerlik kazanan Aşk 101 dizisi denetim kuruluşlarının radarına yakalandı.

Aşk 101 savcılık kararı olumlu karşılandı

Türkiye’nin Netflix içerisinde yer alan önemli yapımlarından birisi de hiç şüphesiz Aşk 101 oldu. Daha önceden de Hakan: Muhafız ve Atiye gibi yapımlar da Netflix içerisinde yer almıştı. Ancak hiçbirisi Aşk 101 kadar sansasyonel olmadı. Dizide yer alan karakterlerden Osman, bu tartışmaların merkezi haline geldi. Aşk 101 mahkeme kararı ile birlikte Osman sahnelerinin kesileceği tahmin ediliyordu.

Aşk 101 savcılık kararı

Geçtiğimiz günlerde CİMER üzerinden bu dizinin şikayet edilmesi herşeyin fitilini ateşledi. Türkiye’nin bazı kesimleri dizinin kapatılması gerektiğini düşünüyordu. Osman karakterinin gay olduğu ile ilgili tartışmalar kapanmasının istenmesinde büyük etkiye sahipti. Netflix bu konuda geri adım atmadı ve birçok kişi dizinin sansürleneceğine kesin gözüyle bakıyordu. Ancak Aşk 101 savcılık kararı sonucunda, dizinin engellenmesinin gerekmediği söylendi.

Trump Koronavirüse yakalanmış olabilir mi? Yaver testi pozitif çıktı!

Savcılık tarafından yayınlanan karar metnine bakıldığında, gerekçenin doğru olduğu görülüyor. Netflix sonuç olarak insanların ücret ödeyip izlediği bir platform. Bu dizideki sahnelerden rahatsız olan kişiler üyelik yaptırmazsa, izlemek zorunda kalmaz. Eğer bu dizi ulusal yayın yapsaydı ve ücretsiz olsaydı muhtemelen RTÜK tarafından ağır bir ceza alacaktı. Aşk 101 savcılık kararı dizinin senaryosunda herhangi bir değişikliğe neden olur mu bilinmez ama bunun emsal teşkil edecek nitelikte olduğunu söyleyebiliriz? Bildiğiniz üzere geçmişte de bu tür davalar açılmıştır. Verilen bu karar, ilerleyen zamanlardaki davalar için örnek olabilir. Şimdilik bazı çevreler tarafından bu karar olumsuz karşılansa bile netflix izleyicilerinin önemli bir bölümü olumlu tepki verdi. Dizi devam ederken yeni bir dava daha açılabilir. Siz dizinin sansürlenmesi gerektiğini düşünüyor musunuz? Fikirlerinizi yorumlar bölümünden bizlere aktarabilirsiniz.


6 YORUMLAR

  1. SİYASİLERİN ONcA YALANI VE KARDEŞ HALKI TARAF TUTMAYA CEZBEDİP İNSANI İNSANA KIRDIRAN POLİTİKACILARIN YÜZLERİNİ ULUSAL YAYINDA GÖSTERMEK EN BÜYÜK SUÇ ..

  2. Osman ikinci sezon eşcinsel bir karakter olarak dönmeli. Bu sayede Türk milleti eşcinsellerin sadece “kadın gibi davranan” birileri olduğunu düşünmezler.

CEVAP VER