Trump Koronavirüse yakalanmış olabilir mi? Yaver testi pozitif çıktı!


Geçtiğimiz saatlerde CNN’in geçtiği habere göre ABD Deniz Kuvvetleri üyesi ve ABD Başkanı Donald Trump’ın kişisel ulaklarından bir tanesinin koronavirüs testinin pozitif çıktığı bildirildi. Büyük olasılıkla Trump Koronavirüse maruz kalmış olabilir. 

Trump Koronavirüse yakalanmış olabilir mi? Şu anda en büyük soru işaretlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Vale (The Valet) Beyaz Saray’a adanmış seçkin bir askeri birimin üyeleri. Genellikle ABD Başkanı ve aile üyeleriyle çok yakın çalışıyorlar. Bir kaynak CNN’e verdiği demeçte, Çarşamba günü Trump’ın valelerinden birimin koronavirüs testinin pozitif olduğunun tespit edilmesinin ardından Başkan Beyaz Saray doktoru tarafından tekrar test edildi.
CNN tarafından bildirilen habere göre : Beyaz Saray, yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanının çalışanlarından birinin testinin pozitif çıktığını doğruladı. White House basın sekreteri Hogan Gidley yaptığı açıklamada, “Son zamanlarda Beyaz Saray Tıbbi Birimi tarafından Beyaz Saray kampüsünde çalışan bir ABD Ordusu üyesinin Koranavirüs testinin pozitif çıktığını bildiriyoruz” dedi. “Başkan ve Başkan Yardımcısı için yapılan virüs testleri ise negatif çıktı ve sağlıkları iyi”
Vale üyelkeri Başkan ve Başkanın ailesine çeşitli kişisel görevlerde yardımcı oluyor. Bu ekip Cumhurbaşkanının sadece saraydaki Batı Kanattaki yiyecek ve içeceklerinden değil, aynı zamanda yolda ya da ülke dışındayken de onunla seyahat ediyorlar. Geçmiş başkanlar sadece bu konularda değil, aynı zamanda sırdaş olarak da onlara güveniyorlardı.

Trump Koronavirüse Yakalanmamış

Beyaz Sarayda hali hazırda yaklaşık 15 dakika içinde sonuç veren hızlı Abbott Labs testleri kullanılıyor. Testi yaptıran birçok yetkili, testin Beyaz Saray’daki Batı Kanadının yanındaki Eisenhower Yönetici Ofis Binasında sık sık uygulandığını söyledi. Bir sağlık görevlisi personelin burun deliklerinden aldığı numune ile testi yapıyor ve pozitif olması durumunda gerekli önlemler alınıyor. Trump Koronavirüse
Bu önlemin yanında Beyaz Sarayda valiler de dahil olmak üzere, gün boyunca binanın içinde maske kullanıyor ve çalışanlar için katı sosyal mesafe kuralları uygulanıyor.
Trump, bu hafta başlarında Hava Kuvvetlerinden birine gitmeden önce, etrafındaki kişiler düzenli olarak test edildiğinden diğer insanlarla yakın mahallelerde olmaktan endişe etmediğini söyledi.
Trump Koronavirüse, “Test sonucu beş dakika içinde geri geliyor ve harika testler yapıyoruz. Ya da benimle seyahat etmelerine izin verilmez” dedi. “Bu benim seçimim değil; Gizli Servis de dahil olmak üzere test edildiklerinden emin olmak isteyen çok güçlü bir grup insan var.”
Ama yine de, negatif bir test ve semptom eksikliği, bir kişinin virüsü yayamayacağının kesin bir işareti değildir.
Doktorlar, koronavirüsün kuluçka döneminin değiştiğini söylüyor. Kuluçka dönemi, virüse maruz kaldığınızda semptom geliştirmeye kadar geçen süre. 2-14 gün arasında değişiyor. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre ortalama kuluçka döneminin beş gün olduğu tahmin ediliyor.

Kişisel Mesafeye Dikkat Edilmeli

İnsanlar bulaşıcı olabilir, yani virüsü semptom göstermeye başlamadan iki gün öncesine kadar da başka birine iletebilirler. Diğer tüm virüsler gibi, bu da kişiden kişiye değişebilir.
Koronavirüs insanlar arasında enfekte bir kişi öksürdüğünde veya hapşırdığında üretilen solunum damlacıkları ile yayılıyor. Bu damlacıklar daha sonra CDC‘ye göre yakındaki insanların burnuna veya ağzına yayılabiliyor veya muhtemelen akciğerlerle solunabiliyor. Bu tür yayılma, insanlar birbirleriyle yakın temas halinde olduklarında yaklaşık altı metre içinde daha olası bir ihtimal olarak yorumlanıyor.
CDC, sağlıklı hisseden ancak son zamanlarda Covid-19’lu bir kişiyle yakın temasta bulunan kişilerin evde kalmaları ve sağlıklarını izlemeleri gerektiğini söylüyor. Son maruziyetlerinden 14 gün sonrasına kadar evde kalarak karantinaya almalılar ve sıcaklıklarını günde iki kez kontrol etmeli ve semptomları izlemelidirler. CDC ayrıca hasta olma riski daha yüksek olan insanlardan uzak durulması gerektiğini tavsiye ediyor.
Beyaz Saray, Vale personelinde çıkan pozitif testten sonra Trump’ın bu kurallara uyup uymayacağı konusunda bir açıklama yapmadı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here