Asus Expertbook B1 Dizüstü PC İnceleme: Çalışanlar ve Öğrenciler İçin

Çalışanlara ve öğrencilere yönelik hazırlanan ve kolay taşınabilirlik avantajıyla isteğiniz her an, her yerde çalışmasına imkân sunan Asus Expertbook B1 laptop modeliyle karşımızdayız.

Üründe klasik Asus tasarım çizgisini görüyoruz. Şirketin ürünlerinde önem verdiği başlıklardan bir tanesini, dayanıklılık unsuru oluşturuyor. Bu sayede zorlu şartlarda dahi uzun süreli kullanımlar mümkün olabiliyor. Ürün, Asus’un ABD askeri standartları doğrultusunda test ederek hazırladığı cihazlar arasında yer alıyor.

Yaklaşık 1.5 kilo ağırlıktaki cihaz, 19.9mm kalınlıkta. Tek parça alüminyum alaşım malzemeyle tasarlanmış.

Asus Expertbook B1, bünyesinde combo ses çıkışı, USB Type-C bağlantı noktaları, HDMI çıkışı ve RJ45 bağlantı noktası gibi detaylara sahip. Örneğin RJ45 sayesinde, yerel ağa hızlıca bağlanabilirsiniz. Bu, çoğu üründe göremediğimiz bir detay. Öte yandan, cihazda Kensington kilidi de mevcut.

Klavye tuşları genellikle büyük tasarlanmış ve yumuşak kullanım hissi sunuyor. Türkçe karakterlere yer verilmesi sevindirici. Aynı zamanda tuş sesleri rahatsız edici boyutta değil. Ayrıca su sıçramalarına karşı da dayanıklı konumda.

Touchpad’in büyüklüğü ve yüzey hassasiyeti tatmin edici düzeyde. Çoğu kez bir mouse’a ihtiyaç duymadan da yol alabilirsiniz.

Laptopumuz 14 inç boyutta NanoEdge adı verilen ekranla geliyor. 178 derece görüntüleme açısı sunabilen ekran, aynı zamanda 180 dereceye kadar açılabiliyor. Bu sayede ürünü bulunduğunuz ortama göre konumlandırarak en iyi görüntüleme deneyimini yaşayabiliyorsunuz. İster bir masada olun, ister bir otobüs koltuğunda, isterseniz de kanepede uzanıyor olun. Hemen her duruma uygun konumlandırmalar yapabiliyorsunuz.

Asus Expertbook B1 Dizüstü PC İnceleme: Çalışanlar ve Öğrenciler İçin

FHD çözünürlük ve 60Hz yenileme hızı sunan ekran, kolay kolay parlama da yapmıyor ve uzun süreli deneyimlerde gözlerinizin yorulmaması için göz konforu modunu da sunuyor.

Bu sayede rahatlıkla bir şeyler okuyabilir, makaleler yazabilir, iş ile ilgili diğer dosyalarınız ve e-mail’lerinizle ilgilenebilirsiniz. Zaten ürünün göz koruma tarafında TÜV sertifikası da mevcut.

Ekranın üst kısmında yer verilen kamera, internet üzerinden yapacağınız görüntülü görüşmeler için önemli. İyi ışıklı ortamlarda iyi bir görüntüleme sunuyor. Cihazın mikrofon ve hoparlör kalitesi de yeterli. Güzel bir artı nokta is kameranın fiziksel sürgüye sahip olması. Böylece kamerayı kullanmadğınız esnalarda, sürgüyü çekebilir ve “Acaba biri beni gizlice takip ediyor mudur?” endişesinden kurtulabilirsiniz.

Asus Expertbook, Intel’in 12. nesil Core i5 işlemcisiyle geliyor.

Buna 8GB RAM ve 256GB SSD depolama faktörleri eşlik ediyor. Bunlara Intel’in dahili UHD Graphics kartı eşlik ediypr. Tabii işlemci, depolama, RAM ve grafik kartı tarafında farklı seçenekler de sunuluyor.

Windows 11 Pro işletim sistemiyle gelen ürünün aynı zamanda parmak izi okuyuculu ve kızıl ötesi kameralı versiyonları da bulunuyor. Bu sayede Windows Hello destekli parmak izi ve yüz tanıması gerçekleştirerek daha güvenli deneyimler gerçekleştirilebiliyor.

Cihaz, dosya işleri, internet gezintileri ve bir şeyler izlemek için ideal performansa sahip. Biz, genellikle makale ve haber yazım süreçleri gerçekleştiriyoruz. Bunlara ek olarak video çekim ve düzenleme işleriyle de ilgileniyoruz. Dolayısıyla bu cihazı deneyimlediğimiz süreçte, bazı işlerimizi de Asus Expertbook ile hallettik.

Özellikle hafta sonu kullanımlarımızda, gerek masada gerekse de kanepede kullanırken keyif aldık.

Ek olarak, isteğiniz doğrultusunda cihazınıza ASUS Kontrol Merkezi ve ASUS Business Manager’ı kurdurabilirsiniz. Bu yazılımsal destekler, hem güvenli kullanım hem de işletmenin yönetimi tarafında size avantajlar sağlayacaktır. Bu çözümler için Asus bayinizle görüşmeniz gerekiyor.

Ürün, çalışanları ve öğrencileri hedefliyor.

Asus ExpertBook B1, gerek ofiste, gerekse de hibrit olarak çalışan için iyi bir tercih olabilir. Farklı mekânlarda olsanız dahi internete erişim sağlayabilir, dosya ve e-mail’lerinizle ilgilenebilirsiniz. Ayrıca iş toplantılarınıza online olarak katılabilirsiniz.

Ürün, aynı zamanda öğrenciler için de ideal. Web kamerası ve yalıtım sistemi sunulan mikrofon sisteminin sayesinde online derslere katılabilir, sosyal medya uygulamaları aracılııyla arkadaşlarınızla iletişim kurabilirsiniz. Tabii öğrenciler için bir şeyler izlemek ve dinlemek de önemlidir. Ürün, bu noktalarda da tatmin edici sonuçlar sunabiliyor.

Asus Expertbook B1 Dizüstü PC İnceleme: Çalışanlar ve Öğrenciler İçin

Gelelim şarj ve pil performansı detaylarına

Ürün, yanında 65w hızlı şarj destekli adaptörle geliyor. Bu adaptörü yanınızda taşımanız için bir çantanız olmalı.

Cihaz, Asus’un paylaştığı bilgilere göre tek şarj ile yaklaşık 7 saat 20 dakikalık kullanım deneyimi sunabiliyor. Bu da bir mesai ya da okul gününü tamamlayabileceğiniz anlamına geliyor.

Kendi deneyimlerimizi de paylaşmamız gerekirse…

Kullanım senaryomuz şöyle:
Kablosuz internet bağlantısı açık
Bluetooth aracılığıyla mouse takılı
Ekran parlaklık düzeyi %50’de
Ekran uyku modu kapalı
Dengeli güç modu aktif.

Bu detaylar ışığında, ürünü genellikle internette araştırma yapmak ve makaleler yazmak için kullandık. Bunlara ek olarak, YouTube üzerinden 2 buçuk saat boyunca 1080p çözünürlüklü bir video izledik.

Böylece tek şarj ile 6 saat 20 dakikalık kullanım elde edebildik.

İkinci deneyimimizde ise, yine aynı özellikler aktifken tek şarj ile 7 buçuk saat deneyim elde edebildik. Bu deneyimdeki tek fark, bu kez 40 dakika boyunca 720p video izledik.

Bluetooth 5 ve Wi-Fi 6 (AX) Dual band kablosuz bağlantı destekleri de sunan ürün, bu sayede kablosuz mouse ve kulaklıklarınızı rahatlıkla bağlamanıza imkân sunuyor ve performanslı bir internet altyapısına kısa sürede bağlanmanıza ve yüksek boyutlu dosyaları dahi rahatlıkla indirmenize yardımcı oluyor.

Toparlamak gerekirse Asus ExpertBook B1, pek çok Asus ürününde olduğu gibi öncelikle dayanıklı yapısıyla beğenimizi kazanıyor.

180 derece açılır yapıdaki ekranı, ürünün farklı noktalarda da uyumlu konumlandırılmasına ve iyi görüntüleme yapabilmesine imkân sunuyor. Gerek dosya işleriniz gerekse de online toplantılarınız için başarılı performanslar sunabilen laptop, tek şarj ile 7 saati aşan kullanım ömrüyle de sizi yarı yolda bırakmıyor.

Ürünün resmi sayfası için buraya tıklayabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Twitter Yeni CEO İle İlk Adımları Atıyor: Şimdiden Yenilikler Var