Şirketler, bağımsız veri merkezi odasına yönleniyor

Şirketler, bağımsız veri merkezi odasına yönleniyor


Tüm BT altyapılarının çalışmasının yanı sıra üst düzey güvenlik de talep eden şirketler, veri merkezi yatırımlarının yükü altında kalmak yerine, paylaşımlı veri merkezlerinde kendilerine özel alanlar oluşturmayı tercih ediyorlar.

Veri merkezi, işletmelere ait kritik bilgilerin yönetildiği depolama, yedekleme ünitelerinin barındırıldığı, uygulama ve sistem sunucularını, ağ katmanlarını bulunduran özel tasarlanmış alanlar olarak öne çıkıyor. İşletmeler bu merkezlerde, günlük operasyonlarını yürütmek için sunucularını barındırmanın yanı sıra daha büyük projeler, hizmetler ya da güvenlik gibi unsurları göz önünde bulundurarak kendilerine özel alanlar oluşturulmasını talep ediyorlar.

“Bağımsız VeriMerkezi Odası” (Private Room) adı verilen bu alanlara fiziksel ve dijital güvenlik önlemlerin alınmasıyla yalnızca sunucuların sahibi olan müşteriler giriş yapabiliyor. Dışarıdan kimsenin kendi sunucularına müdahale etmesinin istenmediği bu alanlarda yönetim tamamen müşteride bulunuyor.

Dünya çapında faaliyet gösteren şirketlerin Radore’de bağımsız veri merkezi odası var.

Türkiye’nin en hızlı büyüyen veri merkezi Radore, dünya çapında şirketlerle gerçekleştirdiği anlaşmalar neticesinde çok kısa sürede, çok büyük verimerkezi odaları oluşturabiliyor. Dünya çapında bir operatör ile gerçekleştirilen çalışmada;

  • TIER III standartlarında yüzde 99,99 uptime garantisi sunulan bir “bağımsız veri merkezi odası” hazırlandı.
  • 50 kabin kapasitesi bulunan odanın hazırlanması başlangıç anından itibaren yalnızca 3,5 hafta sürdü.
  • 3,5 hafta boyunca; 15 tedarikçi firma ve 5 uygulayıcı firma ile, 5 mühendis ve 22 teknik uzman olmak üzere 27 kişilik ekiple birlikte 168 saat çalışıldı.

Bu TIER III standartlarındaki bağımsız veri merkezi odasında;

  • 3,5 km “enerji besleme kablosu”
  • 60 metre “160 amper busbar hattı”
  • 250 metre “kablo taşıyıcı ekipman” kullanıldı.

Tamamen yedekli çalışan bu bağımsız verimerkezi odasının fiziksel güvenliği de üst düzeyde tutuluyor. Giriş-çıkış ve koridorlar olmak üzere toplamda 16 kamerayla canlı izlenen bağımsız verimerkezi odasına, sadece yetkilendirilmiş personele, parmak iziyle giriş-çıkış izni veriliyor.

AMD yeni nesil süper bilgisayar donanım mimarisi ’ni yönetecek


CEVAP VER