Bedava iPhone Kazandınız Tarzında Gelen E-Mail’lere Ve Mesajlara Dikkat Edin!

iPhone 17 Ekran Koruyucu

Kötü niyetli kişiler, dün olduğu gibi bugün de özel bilgilerinizin ve paranızın peşinde. Bunları elde edebilmek için pek çok farklı yöntem deniyorlar. Tabii gelişen teknoloji ve yaygınlaşan akıllı telefon kullanımı, onların da dikkatini çekiyor. Zaman zaman size SMS mesajlar ve e-mail’ler geliyor ve bunlarda “Bedava iPhone kazandınız”, “Şu kadar para kazandınız”, “Bedava tatil kazandınız” gibi ibarelere yer verilebiliyor. Tahmin edeceğiniz üzere, bu tip gönderiler genellikle “sahte” oluyor ve sizi tuzağa düşürmeye yönelik amaçlar içeriyorlar.

PhoneArena’da yer verilen haberde, son dönemde kötü niyetli kişilerin Android ve iOS işletim sistemli akıllı cihaz kullanıcılarını nasıl hedef aldığından bahsediliyor. Trend Micro firmasının araştırma sonuçları, milyarlarca akıllı telefon ve tablet kullanıcısı için uyarı anlamını taşıyor.

Son dönemde özellikle yurt dışındaki pek çok ülkede FedEx, DHL ve Apple gibi markaları kullanarak insanları kandırmaya çalışan kötü niyetli kişiler var. Aşağıdaki görsellerden de anlayabileceğiniz üzere, insanlara “Bedava iPhone kazandın” gibi mesajlar gönderiliyor ve ardından da hediyeyi alabilmek için bir form doldurmaları isteniyor. İşte asıl tehlike tam da burada. Çünkü formda istenen bilgiler, bankadaki paranızın tamamen çalınmasına yol açabilir. Aslında dikkatli bakıldığında, bu tip e-mail ve SMS mesajların sahte olduğu anlaşılıyor. Ama zaten hedef, dikkatsiz birkaç kişiyi tuzağa düşürebilmek ve paralarını çalabilmek.

Bedava iPhone Kazandınız Tarzında Gelen E-Mail'lere Ve Mesajlara Dikkat Edin!

Kimse size kolay kolay “Bedava iPhone kazandınız” diye mesaj atmaz. Dolandırma amaçlı SMS ve E-mail’lerden nasıl korunabiliriz?

Öncelikle, çok nadir bir durum olmadığı sürece hiçbir firma size “Bedava iPhone kazandın, bedava tatil kazandın” benzeri mesajlar atmaz. Bunu bir köşeye not etmekte yarar var.

Sonrasında, eğer bir yarışmaya ya da kampanyaya katıldıysanız ve sonuçları bekliyorsanız, resmi websitelerine ve resmi e-mail adreslerine göz atmalısınız. Örneğin, Apple’dan gelen bir mail için [email protected] gibi bir adres kesinlikle kullanılmaz. Zira büyük şirketler, kendi özel mail adreslerine sahiptir. Gidipde rakip şirketten, hem de özensiz bir mail adresi almazlar. Bu, basit tabirle dolandırma amaçlı bir mail hesabıdır.

Örneğin aşağıdaki Apple görselinde, ilk bakışta iki tane yazım yanlışı dikkat çekiyor. “Apple Pay”in yanlış yazıldığını, p harfinin ufak yazıldığını görüyoruz. Öte yandan, bir noktada Apple’ın ilk harfi de ufak yazılmış. Yani dolandırma amaçlı mail ve mesajlarda çokça yazım yanlışı olabiliyor.

Size bir şey kazandığınızı söyleyen ve “Ürünü talep etmek için şu linke tıklayın” gibi ibareler barındıran SMS mesajları da büyük ihtimalle dolandırma amaçlıdır, gerçeği yansıtmıyordur. Sakın tıklamayın!

Bedava iPhone Kazandınız Tarzında Gelen E-Mail'lere Ve Mesajlara Dikkat Edin!

Son dönemde ülkemizdeki örneklere göz attığımızda, spam kutusu olarak nitelendirilen e-mail kutularımızda “Milyon dolar kazandınız, petrol kazandınız, bedava iPhone kazandınız” gibi tonlarca mail’in olduğunu görüyoruz. Yani en başta Gmail ya da Hotmail gibi servisler bu mail’lerin sahte olduğunu anlayıp spam’e düşürüyor zaten. Bu da size fikir verecektir.

Kısacası, dikkatli olmanızda yarar var. Ek olarak, akıllı mobil cihazlarınız ve PC’niz için güvenlik uygulamalarını kullanmanızı da öneriyoruz. Böylece zararlı bağlantılar ve dolandırma amaçlı mail’ler gibi konularda korunabilirsiniz.

İlgili Haberler

>> Dead Island 2’den İnanılmaz Bir Video Yayınlandı!