Bilim İnsanları Ölümcül Virüs Tespit Etti: Pandemi Olursa Dünya Nüfusunu Yok Edebilir

Koronavirüs beyin hücrelerini

Bilim insanları ölümcül virüs türleri içerisinde çok ilginç bir tanesini keşfetti. Yapılan açıklamalara bakacak olursak bu virüsün pandemi haline gelmesi nüfusun önemli bir bölümünü yok edebilir.

Küresel çapta büyük bir yaygınlık kazanan koronavirüs ile birlikte tedirginlik seviyesi üst düzeye çıktı. Omicron varyantı virüsün çok daha hızlı bir şekilde yayılmasına neden oldu. Bu nedenle ölümcül virüsler hakkında çok daha geniş çaplı araştırmalar yapılıyor. Bu virüslerin önceden tespit edilip pandemi haline gelmesi engellenmek isteniyor.

Wuhan Üniversitesi ve Çin Bilimler Akademisi Biyofizik Enstitüsü, geniş çaplı bir araştırma yaptı. Bu araştırma sonucunda ilginç bir virüs türü tespit edildi. Güney Afrika’da görülen ve NeoCov olarak isimlendirilen bu koronavirüs türü tahmin edilenden çok daha tehlikeli. Ayrıca günümüzün aşı yöntemleri bu virüste işe yaramıyor.

Bilim insanları ölümcül virüs uyarısında bulundu

Yapılan yeni çalışmalar ile birlikte bu yeni virüs türünün anjiyotensin dönüştürücü enzim 2 gibi tehlikeli bir materyale sahip olduğu ifade ediliyor. Üstelik bunu insan anjiyotensin dönüştürücü enzim 2 materyali ile birleşmek için kullanabilir. Yani kendi enzimini yine insanlarda bulunan benzer enzim ile birleştirebiliyor.

Bilim insanları ölümcül virüs

Virüsün bu yolla insanlara bulaşması halinde devasa bir pandemi ortaya çıkabilir. Daha çok MERS olarak isimlendirilen koronavirüs türüne yakın olan bu virüs yaklaşık olarak yüzde 35 oranında öldürme riskine sahip. Bu Covid-19 ile kıyaslandığında en az 30 kat daha öldürücü olması anlamına geliyor.

Bilim insanları potansiyel tehdit olarak görüyor

Konu ile ilgili araştırmalar yapan bilim insanları bu virüsün potansiyel bir tehdit olduğunu düşünüyor. Eğer insanlara yayılırsa çok hızlı bir şekilde pandemi halini alabilir. Bu durumda baş etmek çok daha zor olacaktır.

Özellikle son yıllarda artan pandemi endişesi nedeniyle bu tür araştırmalar arttı. İnsanlık için tehlikeli olabilecek virüsler önceden tespit edilmek isteniyor. Konu ile ilgili gelişmeler geldikçe aktarmaya devam ediyoruz.

İlgili Haberler:

>> Bill Gates, Koronavirüs Hakkında Konuştu! Omicron Sonrası Neler Olabilir? Pandemi Ne Zaman Bitebilir?

>> TÜSİAD, Dijital Türkiye Konferansı Gerçekleştirdi, Pandemi Ele Alındı