Bilim ve Mühendislik Araştırmalarında Türkiye Şoku

Bilim insanlarının kişilik

Bilim ve Mühendislik araştırmalarında Türkiye şoku herkeste şaşkınlık yarattı. Hadi gelin bu son derece ilginç araştırma sonuçlarına birlikte bakalım.

ABD Ulusal Bilim Vakfı tarafından yapılan araştırmalara bakıldığında, ortaya son derece çarpıcı sonuçlar çıktı. Yüksek katma değer sağlayan ürünlerin ortaya konulabilmesi için bilim ve teknoloji alanında önemli gelişmeler kaydedilmesi gerekiyor. Bu tür gelişmeler sağlayınca çok daha değerli ürünler üretilebiliyor.

Bunun farkında olan toplumların genellikle refah seviyelerinin yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Mesela Almanya ve ABD gibi ülkeler katma değeri yüksek ürünler piyasaya sundukları için ciddi bir zenginleşme sağladılar. En çok bilim ve mühendislik araştırma makalesi yayınlanan ülkeler de zaten bunlar oldu.

Bilim ve mühendislik araştırmalarında Türkiye nasıl bir konumda

Birçok kişi bilim ve mühendislik alanlarında Türkiye’nin nasıl bir konumda olduğunu merak ediyor. Her ne kadar pek iyi bir durumda değilmişiz gibi görünse bile yine de bazıları akademik ortamdan umutlu. Ortaya çıkan sonuçlara bakılırsa durum biraz vahim.

Bilim ve mühendislik araştırmalarında Türkiye

2008 ile 2018 yıllarını kapsayan bir araştırma yapıldı ve bazı önemli sonuçlar elde edildi. Buna göre sadece 10 yıl içerisinde dünyada 2.555.959 bilim ve mühendislik araştırması yayınlandı. Bu gerçekten de iyi bir rakam. Öte yandan en fazla bu tür araştırmalar yayınlayan ülkelere bakıldığında Çin ilk sırada. 2008 – 2018 yılları arasında ülkede 528.263 bilim ve mühendislik içerikli makale yayınlandı. Bilim ve mühendislik araştırmalarında Türkiye ise istenen başarıyı yakalayamadı.

Çin tarafından yakalanan bu başarıya doğru bir şekilde bakabilmek için Avrupa Birliği ülkeleri güzel bir örnek olacaktır. AB ülkelerinde toplamda 622 bin bilim ve mühendislik konulu makale yayınlandı. Yani Çin ve Avrupa bu konuda aynı seviyede. En fazla araştırma yapan ikinci ülke ABD oldu. Yaklaşık olarak 422.808 makale üretildi.

Bilim ve mühendislik araştırmalarında ülkemiz ne yazık ki listede yer alamadı. Bu durum hem akademik çevreleri hem de araştırma ortamlarını tartışmaya açtı. Peki siz bu konuda Türkiye’nin bulunduğu konumu nasıl değerlendiriyorsunuz?

İlgili Haberler:

>> Avrupa’nın uzay ve dijital oyuncuları uydu tabanlı bağlantı sistemini inceliyor

>> Büyük Kahin Baba Vanga 2021 Kehanetlerini Sıraladı: İşte O Korkunç Kehanetler