Bilişim Sektörüne Uzmanlar Yetiştirecek

Dünya’da 20 ülkede 25’ten fazla mobil operatör için telekom çözümleri sunan Defne Telekomünikasyon, ‘Defne Akademi’yi hayata geçirdi.                              

Orta Asya’dan Afrika’ya, Avrupa’dan Güney Amerika’ya kadar değişik coğrafyalarda Türkiye dâhil 20’den fazla ülkede 25’ten fazla mobil operatör ile 500 milyon aboneye katma değerli servis platform ve çözümleri sunan Defne Telekomünikasyon A.Ş.,  bilişim sektörüne kalifiye eleman yetiştirilmesine katkı sağlamak amacıyla Defne Akademi’yi hayata geçirdi. Defne Telekomünikasyon, Defne Akademi ile telekomünikasyon sektöründeki 20 yıllık global tecrübesini ve teknik birikimini bu alanda uzmanlaşmak isteyen üniversite öğrencileri ile paylaşmayı ve ortak projelere imza atmayı amaçlıyor. 

 200020672-001

Bilişim sektöründeki kalifiye eleman ihtiyacını gidermek ve nitelikli eleman üreten eğitim sistemini desteklemek amacıyla harekete geçen Defne Telekomünikasyon, Defne Akademi bünyesinde üniversitelerle işbirliği yaparak elektrik-elektronik ve bilgisayar mühendisliği fakültelerinde okuyan lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin alanlarında uzmanlaşmaları için yazılımını gerçekleştirdiği projelerde ihtiyaçları kapsamında ortak çalışma modeli geliştirecek. Proje süresince Defne Akademi’de görev alan, araştırma yapan öğrenciler bu çalışmalarını tez ve staj olarak da kullanabilecek. Defne Telekomünikasyon stajyer ve yeni mezun iş alımlarında önceliği Defne Akademi’de birlikte çalıştığı öğrencilere vermeyi de amaçlıyor.

Defne Telekomünikasyon A.Ş. Genel Müdürü Oğuz Haliloğlu konu hakkında şu değerlendirmede bulundu:  “Sektörümüzün en büyük açığı nitelikli teknik eleman yetiştiren eğitim sisteminin eksikliği. Hızla gelişen bilişim ve iletişim sektörünün ihtiyaç duyduğu teknik insan gücünün yetiştirilmesini desteklemek için Defne Akademi girişimini başlattık. Akademi ile global yazılım projelerimizde her yıl en az 10 üniversite öğrencisine tecrübe fırsatı sağlamayı hedefliyoruz. Defne Akademi programında tüm üniversitelerden öğrenciler ile çalışacağız.

Ancak İTÜ ARI Teknokent’in yenilikçi ortamından ve avantajlarından faydalanan bir firma olarak, ilk çalışmalarımızı İTÜ NOVA Teknoloji Transfer Ofisi desteğiyle İTÜ Elektrik Elektronik Fakültesi, Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümü öğretim üyeleri ve doktora öğrencileri ile gerçekleştiriyoruz. 20’den fazla ülkeye yazılım ihracatı yapan bir firma olarak,  Defne Akademi kapsamında üniversitelerle yapacağımız  işbirliğinden  beklentimiz hem üniversite öğrencilerine uygulamalı eğitim imkanı sağlamak, hem akademik bilginin ticari değere dönüşmesine aracılık etmek, hem de  sadece Türkiye için değil tüm dünyada kullanıma hazır teknolojileri daha verimli, daha çevik üretmek. Bu sayede Türkiye bilişim sektörünün yeni nesil teknolojilerin üretiminde ve global uygulanmasında daha etkili bir oyuncu olarak öne çıkmasını arzu ediyoruz. ”

Samsung Yönetici Kadrosuna Yeni Atama