Bimeks Resmen İflas Etti: Türkiye’nin İlk Zincir Teknoloji Mağazasıydı

Bimeks büyük bir başarı hikayesinden kabusa dönüştü

Türkiye’de bir dönem teknolojik ürün alışverişinin önemli noktalarından olan Bimeks resmen iflas etti. Böylece yerli sermaye ile kurulan önemli şirket tarihe karışmış oldu.

Türkiye’de bir dönem teknoloji mağazacılığının en önemli markalarından biri Bimeks idi. Ancak son dönemde firma derin bir mali kriz içindeydi ve artık neredeyse hiçbir yerde Bimeks mağazalarıyla karşılaşmaz olmuştuk. Firma kapatma sürecine girdi ve zamanla tüm mağazalarını kapattı. Lakin bugün sonuçlanan mahkeme ise firmanın resmiyette de tamamen yok olması anlamına geliyor. 12 Nisan itibarıyla ilan edilen mahkeme sonucu ise şu şekilde:

“İstanbul Ticaret Sicil Memurluğunun 270380/0 sicil sayısında kayıtlı yukarıda unvanı ve adresi yazılı şirketin İstanbul Anadolu 3. Asliye Ticaret Mahkemesinin 2019-469 Esas sayılı dosyasından 17.02.2021 günü saat 15:36’den itibaren iflasına karar verilmiştir. İ.İ.K.166. Maddesi gereğince keyfiyet tebliğ ve ilan olunur. 12.04.2021”

2020 yılında Bimeks çalışanları tazminatlarını alamadıkları gerekçesiyle çok sayıda eylem gerçekleştirdi. Son olarak 19 Kasım 2020 tarihinde firmanın kurucuları Mehmet Murat Akgiray ve Ahmet Vedat Akgiray’ın öğretim üyeliğini yaptığı Boğaziçi Üniversitesi’nde bir eylemde bulundular.

Bimeks büyük bir başarı hikayesinden kabusa dönüştü

1989 yılında Akgiray kardeşlerin kurduğu Bimeks o dönemde teknolojinin hızlı gelişimiyle bir perakende devine dönüştü. Şirket; bilişim teknolojisi, tüketici elektroniği, beyaz eşya ve küçük ev aletleri gibi birçok ürünü insanlarla buluşturdu. Böylece firma bu başarısı ile birlikte 2011’de Borsa İstanbul’da işlem gören şirketler arasına katıldı. Üstelik firma bunu başaran ilk teknoloji perakende şirketi olmuştu. Kısacası yine aynı yıl 396 milyon TL ciro yapan firma bu başarısı sonucunda 2013’te önemli bir hamle ile yabancı bir iştirak olan Electro World’ün Türkiye kısmını satın aldı. Bununla birlikte Darty’nin de yaklaşık üçte biri yine Bimeks bünyesine dahil oldu. Bu da firmanın 2016’da 60 ilde 135 mağazalık bir deve dönüşmesini sağladı.

Lakin firma için bu noktadan sonra işler yolunda gitmedi. İlk olarak firma 2019 yılında borsadan çıkarıldı. O dönem Kamu Aydınlatma Platformu’na yapılan açıklamada firmanın borçlarının faaliyetinin devam edemeyeceği noktaya gelmesi sebebiyle bu işlemin uygulandığı bilgisi yer alıyordu.

Sonuçta 2018’den beri devam eden dava sonunda sona erdi. Büyük başarı hikayesi olarak başlayan Bimeks’in hayatı bir kabus olarak sona erdi. Bu davanın başladığı yıl firma 1.500 kişiyi işten çıkardı. İşçilerin haklarını elde edip edemeyeceği muamması ise hala sürüyor.

Diğer haberler:

>> Yerli Kripto Para Borsaları Teker Teker Açıklama Yaptı: Korkulacak Bir Şey Var Mı?

>> Hızlıca Zengin Olmak İçin Teknolojiyi Kullanmak Yeterli Mi? İşte Dünyadan Örnekler