Birleşik Krallık Facebook Servislerinde Polis İçin Bir Arka Kapı İstiyor


Birleşik Krallık uçtan uca şifrelemeyle gizlenen Facebook verileri izlemek istiyor. Sonuçta ülke tam gizliliğin güvenliği tehdit ettiği görüşünde. Ya bizim güvenliğimiz?

.

Birleşik Krallık bakanları Facebook’u güvenlik önlemlerine bir arka kapı bırakması için zorlamak istiyor. Bu arka kapının güvenlik kuvvetlerinin verileri incelemesi için olacağı belirtiliyor. Yetkililer; Messenger, WhatsApp ve Instagram ile gönderilen mesajları inceleme şansının olmasını talep edecek.

Özellikle sektör kaynakları ülkenin İçişleri Bakanlığı’nın Facebook’u mesajların gizlice dinlenmesine izin vermesi konusunda tehdit ettiğini belirtti. Ülke otoritesi, teknik yetenek notu isminde bir uyarı ile firmayı zor durumda bırakmaya çalışıyor.

Facebook sahte reklamlar

Gizlilik konusunda çalışmalarda bulunan Açık Haklar Grubu, arka kapı talebinin herkesi suçlu saymak olduğu görüşünde. Hareket, konu ile ilgili “hepimizin suçlu olduğu varsayımıyla tüm özel mesajlarımızı izleme ve gözetlemeye tabi tutulmasından korkuyoruz.” dedi.

Grubun yöneticilerinden Jim Killock Boris Johnson’ı uyardı. Ülkenin başbakanını özellikle “Özgürlükçü içgüdülerine sadık” olmaya çağırdı. Bununla birlikte, “İçişleri Bakanlığı personelini Orwellci ve tehlikeli olan bu dürtülere karşı direnmeye” davet etti.

Birleşik Krallık hükümeti Facebook mesajlarının incelenmemesinin doğuracağı tehlikeye işaret ediyor

Birleşik Krallık İçişleri Bakanlığı Facebook hizmetlerinin pedofili gibi sebeplerle çocuk istismarına yol açacağına inanıyor. Kısacası bakanlık, ABD merkezli şirketin ürünlerindeki mesajlaşmalarının tehdit yaratmadığından emin olmak istiyor. Bir yandan ürünlerindeki gizlilik algısını yeniden oluşturmaya çalışan Facebook da uçtan uca şifrelemeyi kullanıcılara sağlamak istiyordu.

Bir bakanlık sözcüsü hükümetin ulusal güvenlik konusunda kaygılarını dile getirdiği açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Uçtan uca şifreleme, kullanıcı güvenliği ve toplum için kabul edilemez bir risk oluşturmaktadır. Bu durum mesaj içeriğine erişimi engeller. Sonuçta çocuk istismarı ve terörizm gibi ciddi yasa dışı içeriklerin incelenmesi becerisine zarar verir.”

Birleşik Krallık İçişleri Bakanlığı

Basında çıkan haberlere göre bakanlık yetkilileri konuyu çocukları koruma yardım kuruluşları ile yapılacak toplantıda gündeme taşıyacak. Bu kurumlardan gelen raporlara göre İngiltere ve Galler’deki çocuk istismarının %52 kadarı Facebook servislerinden gerçekleşiyor. Ayrıca Ekim 2019 ile Eylül 2020 arasında Facebook kaynaklı 9,477 suçun kayda geçmiş durumda.

Buradaki niyetin kötü olmadığı açık. Ne yazık ki gizlilik konusundaki kaygılar da oldukça ciddi bir seviyede. Her arka kapı korsanlara da bir davetiye anlamına geliyor. Bu özellikler insanların gizliliğine ciddi bir tehdit. Bununla birlikte çocuklar üzerindeki tehdit de her ülkenin ciddi bir sorunu olarak duruyor. Bunu takip etmek konusunda sosyal medya kullanımındaki yaş sınırlarına uymak ve yakın ebeveyn kontrolü ciddi bir öneme sahip.

Diğer haberler:

>> Twitter Güvenliği Büyük Tartışma Konusu Oldu: Ciddi Tehlikelerle Karşı Karşıyayız

>> Citrix Uyarıyor: Hibrit Çalışma Ortamları Saldırganların Hedefinde Olacak


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here