AMD Threadripper Yeni Nesliyle Beklediğimizden Daha Yakın Olabilir

Google News Abone Ol

AMD tarafının zirvesi olarak bilinen işlemci Threadripper yeni nesliyle yolda. Özellikle yüksek performans isteyenlerin beklediği işlemcinin 4. nesliyle ilgili haberler var.

AMD’nin yeni nesil Ryzen Threadripper işlemcisinin yakın zamanda ortaya çıkma ihtimali var. Kısacası ciddi bir yazılımın güncel versiyonuyla yapılan yeni bir duyuruda bu ihtimali artıran bilgiler yer aldı.

Donanım hakkında bilgi veren bir yazılım olan HWiNFO uygulamasının geliştiricisi yayınladığı sürüm notuyla bu konuda bir ipucu verdi. Metinde AMD Ryzen Pro için geliştirmeler yapıldığı yazıyor. Ancak burada dikkatleri çeken farklı bir detay daha vardı. Sürüm notunda “Gelecek jenerasyon Ryzen Threadripper” platformu için de geliştirmelerden bahsediliyor. Bu da 4. nesil Ryzen Threadripper’ın bahsinin geçtiği halka açık ilk metin oldu. Bu işlemci firmanın son nesil mimarisine dayanıyor.

Yazılımın yayınlanan metninde tam olarak şu ifade ile karşılaşıyoruz. Kısacası buradaki bahis kesinlikle şüphe bırakmayan cinsten:

“AMD Threadripper Pro ve gelecek nesil ThreadRipper’ın tespitinde gelişme” 

HWiNFO geliştiricisi AMD Threadripper işlemcisi hakkında nasıl bir bilgiye sahip henüz bilinmiyor

HWiNFO’nun sahip olduğu bilgi durumu nedir bilemesek de açıklamadan çıkarabileceğimiz anlam belli. Yaklaşan Ryzen Threadripper işlemcinin firmanın 3. Nesil Epyc 7003 serisi ‘Milan’ tasarımına dayanacağı neredeyse kesin. Bununla birlikte işlemcinin temel tasarım detayları da bu nesildeki işlemcilerin gelişmiş bir versiyonu olacaktır. Ayırca, bu CPU’nun daha farklı sensörlere ve yeni bir bellek denetleyicisine sahip olması muhtemel. Bununla birlikte AMD’nin üst düzey yeni işlemcisinde bazı ince değişiklikler de yapması kesin. Bu nedenle HWiNFO’nun bu ifadesi AMD yardımı olmadan sadece aynı nesli paylaştığı işlemcilerin incelenmesinden geliyor olabilir.

Aynı zamanda bu donanım teşhis yazılımı profesyonel kullanıma yönelik. Bunun anlamı hem geliştiriciler hem de meraklılar için kritik öneme sahip olduğudur. Sonuçta donanım geliştiricileri, çalışma ortaklarının hayatlarını kolaylaştırmak için AMD’nin HWiNFO geliştiricisiyle erken bir çalışmaya gitmesi de mümkün. Küçük bir sürüm notunun haber konusu olmasının sebebi de tam buradan geliyor.

Ne var ki bu öngörünün doğruluğunu anlamak için dedikoduların artmasını beklemek durumundayız. Bu üst seviye işlemci tanıtıldığında da bu “tahmin mi ortak çalışma mı?” bilmecesinin cevabını alabiliriz. Her şeye rağmen bu işlemcinin çok uzakta olmadığı yorumu gerçekçilikten uzak değil.

Diğer haberler:

>> VMware’den Dijital Kurumlar İçin Yapay Zeka Kullanımına Hazır Geliştirici Altyapıları

>> Nvidia ve AMD Sadece 2020’de Toplamda 25 Milyar Dolar Kazandılar


CEVAP VER