Bitcoin Resmi Olarak Tanındı: Kripto Para Dünyası Hareketlendi

Bitcoin resmi olarak

Dünyanın en büyük kripto para birimi olarak bilinen Bitcoin resmi olarak tanındı. Yaşanan bu gelişme açıkçası pek beklenmiyordu. İşte konuyla alakalı merak edilen tüm detaylar

.

Bitcoin küresel çapta en fazla bilinen kripto para birimi olarak tanınıyor. Ancak bazı ülkeler bu dijital varlığı tanırken kimileri ise dışlamaya çalışıyor. El Salvador bu kripto para birimini kucaklayan ilk ülkelerden bir tanesi olmuştu. Şimdi ise başka bir ülke benzer kararlar almaya başladı.

Yatırımcıları korumak isteyen ülkeler genellikle yasal düzenlemelere yer veriyor. Dolandırıcılardan korunan yatırımcılar daha istikrarlı bir finansal kaynağa ulaşıyor. Ukrayna, Bitcoin’i finansal varlık sınıfında kabul etti. Böylece bir ülke daha yasal olarak bu kripto para birimini tanımış oldu.

Bitcoin resmi olarak aramızda

Yaşanan bu gelişme tüm piyasalarda olumlu karşılandı. Küçük bir yükseliş yakalansa bile yine de bu daha çok sınırlı kaldı. Ülkede zaten kripto para alım ve satım işlemleri yapılıyordu. Konuyla ilgili herhangi bir yasak yoktu. Ancak Ukrayna hükümeti vatandaşların dolandırılmasını engellemek için önemli bir karar aldı.

Bitcoin resmi olarak

Alınan bu kararlara göre Bitcoin diğer finansal yatırım araçları gibi finansal enstrüman olarak görülece. Böylece birçok ülkenin zorlandığı tanıma kısmı Ukrayna tarafından aşılmış oldu. Türkiye de dahil olmak üzere birçok ülke bu kripto para birimini tanımlama konusunda başarısız kalıyordu.

Birçok yeni ülke yasal statü verebilir

Kripto paralarla ilgili en tuhaf konu onların tam olarak tanımlanamaması. Altın veya gümüş gibi yatırım araçları uzun yıllardır insanlar tarafından kullanılıyor. Ancak Bitcoin henüz yeni bir araç diyebiliriz. Durum böyle olunca devletler tarafından kabullenmesi pek kolay olmuyor. Birçok ülkede henüz resmi bir tanıma bile sahip değil.

Şu sıralar fiyatı 46 bin dolar seviyelerinde olan Bitcoin yeni haberler ile birlikte eski en yüksek fiyatı olan 64 bin doları aşabilir. Bunun için daha fazla ülkenin bu kripto para birimini tanıması gerekiyor. Peki siz Bitcoin ve diğer dijital varlıklar hakkında ne düşünüyorsunuz?

İlgili Haberler:

>> Bitcoin İçin Bu Seviyelere Çok Dikkat Edin: Yatırımcılar Kripto Para Piyasasına Geri Dönüyor

>> Bitcoin 100 milyon dolar olur mu: İşte tarih


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here