Blockchain Türkiye Platformu 32 üyeye ulaştı

Blockchain Türkiye Platformu 32 üyeye ulaştı

PAYLAŞ
Blockchain Türkiye Platformu

Blockchain teknolojisinin Türkiye’de yaygınlaşması, faydalarının araştırılması ve kullanımının artırılması amacıyla Türkiye Bilişim Vakfı (TBV) liderliğinde kurulan ve haziran ayında duyurusu gerçekleşen Blockchain Türkiye Platformu 32 üyeye ulaştı.

Blockchain, finanstan tedarik zinciri yönetimine, sağlıktan enerjiye kadar birçok sektörde kullanım alanları araştırılan bir teknoloji olarak dikkat çekiyor. Sunduğu güvenli ve şeffaf yapıların yanı sıra yeni iş modellerinin doğmasına da aracı olan teknoloji, “geleceğin teknolojisi” olarak anılıyor. Öyle ki başta teknoloji, finans ve sigorta olmak üzere pek çok farklı alanda Blockchain’e önemli bütçeler ayrılıyor, denemeler yapılıyor, yeni ürün ve hizmetler hayata geçiriliyor. Bu anlamda Türkiye’de de önemli bir adım atılarak, haziran ayında Türkiye Bilişim Vakfı (TBV) liderliğinde Blockchain Türkiye Platformu (BCTR) kuruldu.

Teknolojinin potansiyelinin, faydalarının ve kullanım alanlarının araştırılması amacıyla kurulan platform; Türkiye’nin alanında öncü şirketlerinin ilgisini kısa sürede çekti ve kurulduğu günden bu yana 32 üyeye ulaştı. 32 üye ile 10’dan fazla sektörün temsil edildiği Blockchain Türkiye Platformu sayesinde yeni bakış açılarıyla sektörler arası pek çok yeni işbirliği oluşturulması ve konsorsiyumlar kurulması bekleniyor.

Blockchain Türkiye Platformu’nun, her biri ülkemizin önde gelen ve uluslararası etki gücüne sahip kurumların müteşekkil üyeleri arasından yapılan seçim ile belirlenen Yürütme Kurulu’nda yer alan isimler de, 12 Ekim 2018 Cuma günü düzenlenen basın toplantısı ile açıklandı.

Blockchain Türkiye Platformu Yürütme Kurulu’nda yer alan isimler şöyle oluştu; Türkiye Bilişim Vakfı Başkanı Faruk Eczacıbaşı, Bankalararası Kart Merkezi (BKM) Genel Müdürü Dr. Soner Canko; Accenture Türkiye Genel Müdürü Dilnişin Bayel;Akbank Direkt Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Tolga Ulutaş; Boğaziçi Ventures Yönetim Kurulu Başkanı Barış Özistek; BTCTurk CEO’su Özgür Güneri ve Ford Otosan CDO’su Hayriye Karakuzu Karadeniz.

Etkinlikle birlikte Blockchain Türkiye Platformu altında oluşturulan çalışma gruplarına ait bilgiler de paylaşıldı. BCTR üyelerinin aktif olarak yer alacağı çalışma gruplarında ise; Blockchain alanındaki fırsatlar tespit edilip, bu fırsatların endüstri üzerindeki etkileri analiz edilecek ve yenilikçi stratejiler belirlenip uygun aksiyonlar alınacak.

Orta Asya Dijitalleşerek Yeniden İnşa Ediliyor


CEVAP VER