BT Yöneticilerinin İşini Kolaylaştıracak Yeni Teknolojiler

BT Yöneticilerinin İşini Kolaylaştıracak Yeni Teknolojiler

PAYLAŞ

2014 yılı teknoloji açısından oldukça hızlı ilerliyor. Neredeyse her ay, dengeleri alt üst eden yeni bir teknoloji ile karşı karşıya kalıyoruz. BT yöneticilerinin iş yaşamını kolaylaştıracak bu yeni teknolojilere yakından bakmaya ne dersiniz. 


Geçmişi geride bırakalım ve geleceğe bakalım. Yeni teknolojilerin hayatımıza girmesiyle birlikte 2014 yılı oldukça hareketli geçiyor, BT mimarilerinin gelecekte kökten değişeceği bugünden belli gibi. Bu yüzden BT trendlerine ayak uydurmak isteyen işletmelerin değişime ayak uydurmaları şart. Peki, nedir bu yeni teknoloji trendler? Lafı fazla uzatmayalım ve geleceğe damgasını vuracak yeni teknolojilere doğru ilerleyelim.

Daha Az Yazılım Daha Çok Uygulama

Akıllı telefon ve Tabletlerin oldukça fazla ilgi görmesi yeni bir dönemin doğmasına neden oldu. Masaüstü PC ve Dizüstü sistemlerde yapılan birçok şey artık rahatlıkla akıllı telefon ve Tabletlerde yapılabiliyor. Hal böyle olunca geliştiriciler yazılım yazmaktan çok uygulama geliştirmeye yöneldiler. Bunda da haksız değiller hani. Çünkü birçok kişi e-posta trafiğini akıllı telefon ve Tablet PC’leri üzerinden gerçekleştiriyor. Hatta sosyal ağlara girişin en çok taşınabilir kişisel cihazlardan gerçekleştirdiğini biliyor muydunuz? Durum sadece bununla sınırlı değil. Mobil uygulamalar sayesinde konser ve uçak biletleri alınabildiği gibi aynı zamanda haberler veya istediğiniz özel içeriklere de erişmeniz mümkün oluyor. İşin daha da ilginç yanı ise, bu ürünlerle mobil bir çalışma ortamı da oluşturulabiliyor.

Önümüzdeki yıllarda uygulamaların sayısı inanılmaz derecede artacak. Kişisel kullanımın dışında iş uygulamalarının sayısında da ciddi bir yükselme olacak. Uygulamaların artmasıyla birlikte masaüstü yazılımları geliştirilme oranları da yavaş yavaş azalacak. Birçok yazılım güncellenmeyecek ve bu sayede de masaüstü yazılımların ömrü bitecek. Benzer bir durum web siteleri için de geçerli. Kişiler, web sitelere girmekten çok sitelerin uygulamalarını indirecekler. Gelecekte World Wide Web’in yerini uygulamaların alacağına kesin gözüyle bakılıyor.

Sabit Disk Yerine Veri Bulutu

Cloud Computing, ya da namı diğer Bulut Bilişim yükselmeye devam edecek.  Bunun en büyük nedeni de internete bağlanan cihazların çeşitliliği. Akıllı telefondan tutun, Tablet PC, dizüstü ve masaüstü PC, tek bir kullanıcının, birden çok cihaz kullandığı bu devirde verilere istediği zaman istediği yerde ulaşmak istemesi kadar doğal bir şey yok. Erişilen bu verilerin otomatik olarak senkronize edilmesi şart. Kullanıcı, evde başladığı bir dokümanı yoldayken Tablet PC ile devam edebilmeli.featured-750

İnternet yardımı ile veri bulutuna erişmek sadece Bulut Bilişim ile mümkün. Bulut Bilişim’in diğer bir avantajı, sanal veri depolama cihazında birden çok kişilerin anında ulaşabilmesi. Aynı proje üzerinde çalışan takım arkadaşların bu teknoloji sayesinde daha verimli çalışmaları mümkün. Fakat buradaki en büyük ve nerdeyse tek olarak tabir edebileceğimiz endişe ne yazık ki güvenlik. Öyle ki, Edward Snowdern’in skandal NSA ifadelerinden sonra, birçok işletme Bulut Bilişim teknolojisine çok daha temkinli yaklaşıyor. Bunu bilen servis sağlayıcılar da, müşterilerinin güvenlerini kaybetmemek için Bulut Bilişim teknolojilerine ciddi bir güvenlik yatırımı yapıyorlar.

E-Posta Yerine Sosyal Ağlar

E-Postanın gelecekte yeri yok. Bunun en büyük nedeni insanların haberleşme ihtiyaçlarını sosyal ağlar üzerinden gerçekleştirmeleri. Yeni nesil, ya da namı diğer Facebook jenerasyonu neredeyse hiç e-posta atmıyor. Bu durum birçok işletme içerisinde büyük bir dert olmuş durumda. Çalışanlarını e-posta derdinden kurtarmak için de kendi sosyal ağlarını kuran işletmeler, önemli derecede arttı ve bu çözüm oldukça işe yaradı. Çünkü çalışanların, şirket için sosyal ağlarla anında haberleştikleri gibi, video konferans yapmaları da inanılmaz derecede kolaylaştı. Bu ve bunun gibi yeni nesil haberleşme ağlarının sayısı gün geçtikçe artacak. Ve şirketler güvenlik açısından uygun buldukları markalar ile çalışmaya başlayacaklar.

Mobil Baskı

Önümüzdeki yılların en önemli trendlerden biri kuşkusuz mobil baskı. Akıllı telefon ve Tabletlerin artması ile birlikte, çalışanların cihazları üzerindeki verileri basma ihtiyacı ortaya çıktı. Geçmişte bu oldukça zor bir işlemdi. Günümüzde birçok üretici ürünlerini mobil baskıya uyumlu hale getiriyor. Bazı yazılım geliştiricileri de, çeşitli uygulamalarla bu ihtiyaç için çözümler oluşturuyorlar.

Samsung gibi önemli üreticiler, akıllı telefon ve Tablet PC ürünlerini kendi marka yazıcılarıyla uyumlu hale getiriyor. Fakat buradaki hedef, akıllı telefon veya Tablet PC ile marka bağımsız baskı alınabilmesi. Artık mobil cihaz kullanıcıları en yakın yazıcıdan sorunsuzca çıktı alabilecek.

3D Modelleme İle Baskı

2013 yılında tanıtılan ilk 3D baskı makineleri büyük bir tartışmalara neden olmuştu. İnsanlar bu ürünlerle tam olarak neler yapabileceklerini anlamamışlardı. Günümüzde bu teknoloji seri üretime hazır hale geldi. Kapı kolundan tutun da çamaşır makinesi parçalarına kadar birçok yedek parçayı 3D yazıcılar üzerinde üretmek mümkün. Kullanılan plastik veya işlenebiliriz malzemeden birçok şekil elde etmek mümkün. İşin güzel tarafı ise, 3D yazıcılarının gün geçtikçe ucuzlaması.

Peki bu teknolojinin geleceği nasıl olacak?  Uzmanlara göre evinde 3D yazıcı bulunduran kişiler internetten ürün şablonları satın alacak. Bu şablonlar sayesinde satın aldıkları ürünün baskısını evden yapabilecek. Kısaca ürünü almaktan çok şablon satışları gerçekleştirilecek.

Buraya kadar her şey çok güzel. Fakat bu ürünleri evde oluşturmak, sağlık sorunlara neden olabilir. Isınan plastik malzeme zehirli gazların yayılmasına ve bu durum da kullanıcıların sağlığının bozulmasına sebep olabilir. Diğer bir tehlike ise, araba yedek parçalarının bu ürünlerde üretilebilmesi. Bu ciddi üretim bandının istenilen ortamda 3D baskı cihazı oluşturulması hem takip hem de güvenlik açısından tehlikeli bir durum. Bu tarz üretim bantları iyi tasarlanmazsa ciddi kazalara neden olabilirler.

Ağ Ortamına Bağlı Akıllı Evler

Geçmişte, akıllı evleri sadece filmlerde görürdük. Günümüzde bu tür bir eve sahip olmak kesinlikle hayal değil. Ultra lüks bir villadan da bahsetmiyoruz. Üreticiler yıllardır ev elektroniği ürünlerini İnternet ile haberleşmeleri için çözümler üretiyorlar. Günümüzde yavaş yavaş ağ ortamına bağlı akıllı cihazlar hayatımıza giriyor. Buzdolabından tutun da çamaşır makinesi ve aydınlatmaya kadar ürünler bulunuyor. Örneğin klimalar artık cep telefonundan kontrol edilebiliyor. Uzmanlara göre önümüzdeki yıllarda 50 milyar cihaz internete bağlı olacak. Dolaysıyla bu alanda yatırım yapmak çok akıllıca. Tek sorun ise bu trendin çok yeni olmasından dolayı sıkı bir standarda oturmamış olması. Yine de ortak bir standart için birçok firma birleşmiş durumda.

Akıllı Saat ve Gözlükler

Bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz giyilebilir teknolojiler, hayal olmaktan çıktı. Günümüzde bu teknolojilerin uygulama sayısı yavaş yavaş artmaya başladı. Google Glass ile başlayan akım, akıllı saat, kan basıncını ölçen kulaklık ve adım ölçer akıllı bileklik ile devam ediyor. Google, kendi ürünü olan Goolge Glass’ı bu sene seri üretime geçirip geniş bir kitleye yaymak istiyor.  Samsung ve Apple, akıllı saatleri ile piyasanın dengesini değiştirmek istiyor. Tabii ki bu sadece donanım cephesi. Bu ürünlerin yayılması ile birlikte uygulama desteği de önemli derecede artması şart. Yakın gelecekte birçok işi, giyilebilir teknolojilerle yapacağımızı düşünürsek, bu alanda yapılan bir yazılım yatırımı çok mantıklı olacaktır. Bu ürünler için iş uygulamalarının geliştirilmesi, çok uzak bir tarih değil.


CEVAP VER