Scooter Yasağı İstanbul’a da Gelir mi? Bir Şehirde Yasak Kararı Çıktı, Halk İstemiyor!

Bundan aylar önce sizlerle bir haber paylaşmış ve Paris’te Scooter yasağının gündemde olduğundan söz etmiştik. Bu tip araçların oluşturduğu kalabalık sebebiyle halkın büyük bir kısmının memnuniyetsiz olduğu, bu sebeple de bir referandumun gerçekleştirileceğini aktarmıştık. İşte o referandum, geçtiğimiz günlerde gerçekleştirildi ve %90’lık ezici bir oranla kiralık scooter’ların Paris sokaklarında kullanımı yasaklanmış oldu! Tabii kişiler, kendilerine ait scooter’larla seyahat etmeyi sürdürebilecek. Bu tarafta herhangi bir sorun bulunmuyor.

Scooter yasağı haberiyle karşı karşıyayız. Konu şehrimiz Paris! Fransa’nın başkentinde, kiralık scooter yasağının uygulanıp uygulanmaması yönünde bir oylama gerçekleştirildi ve katılımcıların büyük kısmı, “yasak” taraftarı olarak oy kullandı.

Paris’te kiralık scooter yasağı kararı çıktı!

CNBC’deki bilgilere göre Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo, yapılan oylama sonucunda, kiralık scooter yasağının uygulamaya geçirilmesi için halka söz verdiğini bildirdi. Mevcut anlaşmaların sona ereceği 1 Eylül’den itibaren Paris sokaklarında bu araçların kullanılamayacağı bildiriliyor.

Kiralık scooter operatörleri ise, oylama sonucunda büyük hayal kırıklığına uğradıklarını dile getiriyor. Yine de operatör firmalar, doğrudan yasaklama yerine daha kullanışlı bir düzenlemeye gidilebileceğini umuyor.

Scooter Yasağı İstanbul'a da Gelir mi? Bir Şehirde Yasak Kararı Çıktı, Halk İstemiyor!

Referandum, geçtiğimiz pazar günü gerçekleştirildi ve oylamada 103,084 oy kullanıldı. Bu oyların %89,03’lük dilimi, scooter yasağını onaylayan tarafı oluşturdu.

Kiralık scooter’lar, 2018 yılından beri Paris sokaklarında kullanılıyor. Saatte 20km hız ve özel park alanları gibi bölgeleri bulunan araçlar, görünüşe göre yine de halkın büyük tepkisiyle karşı karşıya kaldı.

Oylamaya katılan Paris halkı, özellikle kaldırım işgallerinden ve güvenlik endişelerinden bahsederek scooter yasağı kararının alınması gerektiğini bildiriyor. Örneğin geçtiğimiz sene Paris’te, scooter ve benzeri araçların karıştığı 459 kaza meydana geldi ve 3 kişi hayatını kaybetti.

Bu karar sonrasında dünyanın diğer önemli şehirlerinde de benzer oylamaların yapılabileceği konuşuluyor. Kiralık scooter uygulaması, ülkemizde de mevcut.

Hatırlarsanız yakın zamanda İstanbul’da da scooter yasağı gündeme gelmiş, bazı ilçe belediyelerinin ek düzenlemeler hazırladığı bildirilmişti. Özellikle, yanlış park edilmeleri ve kaldırım işgali gibi maddeler üzerinden firmalara binlerce liralık cezalar kesilebiliyor.

Peki siz ne dersiniz? Bu tip araçlar hangi tarafta daha ağır basıyor? Ulaşım kolaylığı mı yoksa kaldırım işgali mi?

İlgili Haberler

>> Resident Evil 4 Remake İnceleme: Hem PS5’te Hem de PC’de Oynadık!