Bu Sene Apple’dan Beklentileri Düşürmeli miyiz? Ya Yeni iPhone 15 Ailesi?

Uygun fiyatlı iPhone SE

Apple, şu sıralar mixed-reality headset ürünü üzerinde çalışıyor. Gerçek detayları sanal gerçeklik faktörüyle birleştirerek farklı sektörlere gelişmiş çözümler sunma düşüncesinde olan şirket, bu yönde odaklı çalışmaları sebebiyle bazı ürün ailelerini bu sene biraz geri planda bırakabilir.

Apple’ın üzerinde çalıştığı bu ürün için Reality Pro ismi telaffuz ediliyor. Tabii bu resmi bir isim değil, an itibarıyla söylenti boyutunda. Söylenti detayların devamında, bu ürünün en erken 2023’ün ikinci yarısı itibarıyla 3 bin dolar fiyat etiketiyle satışa sunulabileceği söyleniyor.

Aslında orijinal plana göre ürün, içinde bulunduğumuz ocak ayında tanıtılacak ve birkaç ay içinde satışa sunulacaktı. Yeni plan ise, ürünün en geç haziran ayından tanıtılması ve yılın ikinci yarısı itibarıyla teknoloji severlere sunulması yönünde. Tekrar etmek gerekirse bu detaylar, söylenti boyutundaki detaylar.

Peki Apple’ın Reality Pro mixed-reality ürününe odaklı çalışması, 2023 yılında çıkması beklenen diğer ürün ailelerinde ciddi yeniliklerin yapılmasının önüne geçer mi? Aslında tahminler bu yönde…

Bloomberg’ten Mark Gurman, bu konu üzerine eğilerek fikirlerini paylaştı…

Gurman, bu sene Apple’ın iPad Pro tablet ailesi tarafında ciddi güncellemelerle geleceğini düşünmüyor. Öte yandan, Apple Watch akıllı saat ailesi tarafında da ciddi güncellemeler olmayabilir. Tabii daha iyi performans ve daha kullanışlı tasarımlar olacaktır, ama bunlara ek olarak daha evvel denenmemiş ve “büyük yenilik” olarak nitelendirilebilecek özelliklerin önümüzdeki sene çıkacak ürünlere saklanması muhtemel.

Yine de Apple, bazı eski ürünlerini yenileyerek ve eski başarısızlıklarından dersler çıkararak kullanıcılara sunabilir. Tıpkı HomePod akıllı hoparlör gibi. Bildiğiniz gibi firma, bu ürünü 350 dolar fiyat etiketiyle satışa sunmuş ve rakiplere kıyasla çok pahalı olduğu için pek tutunamamıştı. Sonrasında Apple, 100 dolarlık HomePod mini modelini çıkarmış ve beğeni kazanmıştı. İçinde bulunduğumuz 2023, yeni nesil HomePod hoparlörün “hatalardan arındırılmış” dönüşünü gösterebilir.

Bu Sene Apple'dan Beklentileri Düşürmeli miyiz? Ya Yeni iPhone 15 Ailesi?

Peki ya Apple iPhone 15 ailesi tarafında neler olacak?

Aslına bakarsanız firmanın bu tarafta vites düşürmesi beklenmiyor. Nihayetinde iPhone ailesi, firmanın her sene en önemli hamleleri arasında yer alıyor.

Gurman’a göre firma, Dynamic Island bildirim sistemini tüm iPhone 15 serisinde kullanacak. Öte yandan 15 Pro ve 15 Ultra modellerinde titanyum çerçeve kullanılacağı konuşuluyor. Bu da premium malzeme ve daha fazla dayanıklılık anlamlarını taşıyor. Tabii fiyat tarafında artışların olması da muhtemel.

Ek olarak, Avrupa Birliği ülkelerinin de kararı neticesinde, iPhone 15 ailesinde Type-C bağlantı noktasına yer verilebilir. Firmanın bu yönde de çalışmalar yaptığı biliniyor.

İlgili Haberler

>> Samsung Galaxy S23 Çıkış Tarihi Yanlışlıkla Gösterildi mi?