Büyük Veri Ne Yapacağınızı Sizden Önce Tahmin Ediyor

Büyük Veri Ne Yapacağınızı Sizden Önce Tahmin Ediyor

PAYLAŞ

Veriden sağlanan değer zamanın önüne geçmeye başladı. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki; önümüzdeki günlerde çalışanların istifa kararı büyük veri meziyeleri sayesinde önceden tahmin edilebilecek.

Geçtiğimiz ay içerisinde çıkan bir haber birçok şirketi heyecanlandırdı ve haber içerisinde yer alan teknolojiyi kullanmak için sıraya girmiş durumdalar. Haber birçoğumuzun yakından tanıdığı VMware firmasıyla ilgili. VMware insan kaynakları departmanında yeni bir platform olarak Workday adlı bir uygulama ile çalışmaya başladı. Bu platform üzerinde yeni bir tahmin teknolojisi test ediliyor. Bu tahmin teknolojilerinin asıl amacı çalışanların gelecekte yapacağı hareketleri önceden yöneticilere bildirmek ve yöneticilerin bu safhada önlem alması için zaman yaratmak olarak özetlenebilir. Bu tahminler sayesinde istifa edecek bir çalışanın mutsuzluğunun önüne geçilebilecek veya kararından döndürülemese dahi karar öncesinde yerini doldurmak için harekete geçilebilecek. Hemen belirtelim kurulan platform üzerinde çalışanların bölgesel faktörleri, yaptıkları iş ve bulundukları sanayi gibi farklı yollarla elde edilen verileri de göz önünde bulunduruluyor. Bu sistemin nasıl çalıştığını önümüzdeki günlerde VMware’den alınacak yorumlara göre değerlendireceğiz.

Geleceği Tahmin Etmek mi?

VMware’in İnsan Kaynakları Direktörü Amy Gannaway’ın geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklama kullanılan Workday platformunun iyi yolda olduğunun bir göstergesi olarak yorumlandı. Amy Gannaway’ın konuşmasında “yüksek tahmin yeteneklerine sahibiz” demesi, Workday’ın başarısı olarak yorumlandı.

Workday’ın amacı; topladığı kişisel ve iş verilerini birleştirerek kurumların işleyişini aksatmadan yoluna devam etmesini sağlamak. Bu amaçla kullanılan teknolojinin detayları çok paylaşılmasa da birçok kişi bu teknolojinin peşinden koşuyor ve başarılı olması için elinden geleni yapıyor. Hatta bundan onlarca yıl önce makinaların tahminleriyle ilgili yazılan senaryolar film olarak karşımıza çıktı ve bugün ki ortam için bir zemin yaratılmaya başlandı.bigstock-Big-data-concept-in-word-tag-c-49922318

Makineler Yıllardır Öğreniyor

Makinelerin öğrenmesi ve tahminler sunarak insanlara yardımcı olması yıllardır kullanılan bir yöntem. Google, Facebook, Microsoft ve Netflix gibi yüksek miktarlarda veriye sahip firmalar bu tarz teknolojileri kullanarak müşteri yaklaşımlarını anlamaya çalıştılar. Tabii ki bu teknolojilerin çoğu müşterilere bir şeyler sunmak için amaçlanmıştı. Airbnb, Box ve Workday firmaları bu tarz teknolojileri bir üst seviyeye taşıdılar. Tabii ki bu teknolojilerin kullanımında Bulut Bilişim hizmetlerinden de yararlanıldığını göz ardı etmememiz gerekiyor. Gelişen teknoloji sayesinde farklı alanlarda çok farklı değerler yaratılabiliyor.

Makinelerin öğrenme yetisi konusunda çalışan Skytree firmasının kurucularından Alexander Gray; “geçtiğimiz beş yılda sürekli gelişen bilgisayar ve depolama sistemleri sayesine kurumların elinde yüksek miktarlarda veri bulunmakta. Artık bu veriyi değerlendirmek için Google’ın elinde bulundurduğu sihir de elimizde” diyor.

Tabii ki bu tarz teknolojileri sağlayan diğer firmalarında nasıl hareket ettiğine yakından bakmalıyız. Box adındaki firma adını Bulut Bilişim sağlayıcı olarak duyurmuştu. Şimdilerde ise Bulut Bilişim’in yanı sıra kurumlara sunduğu farklı çözümler ile yoluna devam ediyor. Firma geçtiğimiz yıl DLoop adlı girişimi satın aldı. DLoop analitik çözümler sunan bir firma ve sahip olduğu veriler sayesinde müşteri alışkanlıklarını tahmin etme yeteneğine sahip. Box firması günden güne büyüyen ve müşteri sayısı her geçen gün artan bir firma ve DLoop sayesinde firmanın gelecek için yapacağı yatırımlar şekillendirilecek. DLoop, Box’ın sahip olduğu müşterilerin davranışlarını denetime almış durumda ve öncelikle gelecek dönem depolama ihtiyacı tahminleri ortaya çıkartılacak. Ardından gerekli olan teknoloji geliştirmelerine odaklanılacak. Tabii ki tüm bunların sonucu olarak müşterilere daha iyi planlar sunulacak ve Box firmasının gelirlerinin arması beklenecek.

Tahminler İnsanlık İçin Var

Bilgisayar tahminleri sadece kurumların hayatını kolaylaştırmak için kullanılmıyor. Bu tarz çözümler sunan Airbnb firması platformu üzerine yüklenen resimlerden tahminlere yaratarak kullanıcılarına en uygun fotoğrafların sunulması için çalışıyor. Airbnb oda-ev kiralaması yapabildiğiniz bir platform ve bu sitenin kullandığı resim algoritması sayesinde müşteriler daha hızlı bir şekilde kendilerine uygun oda veya evi bulabiliyorlar.

Bunun yanı sıra Airbnb elindeki veriler sayesinde kiralama oranlarını arttırmak için ev sahiplerine düzen konusunda teklifler sunabilir. Bu teknoloji firmanın elinde ve kullanım yönü tamamen onlara bağlı.

Elinizdeki Verilerin Değerini Bilin

Workday’ın kullandığı tahmin teknolojisi şirket içi çalışanların bilgilerini kullanmaya odaklanmış durumda. Workday bu konuda kendini geliştirmeye devam ediyor. İnsan kaynakları konusunda şimdiye kadar bu kadar üst seviye tahmin teknolojileri kullanılmamıştı. Workday’in bu teknolojisi sayesinde firmanın gelecek yılları konusunda bilgiler de ortaya çıkartılabilir. Eski çalışanların bilgileri sisteme dahil edilirse geçmişte yaşanan hareketlilikler şirket, ülke ve hatta dünya mali durumları da hesaba katılarak gelecek için tahminler yapılabilir. Şirketlerin ne zaman elaman alması gerekliliğinden tutun da elemanların verimliliğini arttırmak için gerekli yöntemlerin belirlenmesi onuşuna kadar birçok tahmin yapılabilir. Tabii ki bunlara ek olarak kritik elaman ihtiyaçları da göz önüne çıkartılır belki de kimin transfer edilmesi gerekliliği konusunda bile tahmin yapılabilir. Bunlar tamamen şirketin elindeki verilere bağlı.

Şirketlerin bu tarz çözümlere ihtiyaçları vardı. Gelecekte de bu ihtiyaçlar artmaya devam edecek. Workday, Box ve Airbnb gibi şirketlerin yanına farklı öğrenme ve tahmin teknolojileri geliştiren firmalar gelecek. Bakarsanız izlediğimiz filmler gerçek olur. Kim bilebilir?


CEVAP VER