Bulut Bilişim ile CRM Karşı Karşıya

Bulut Bilişim ile CRM Karşı Karşıya

PAYLAŞ

2015 yılında kurumsal yazılım satışlarının fazlasıyla artması bekleniyor. Ancak yaşanacak büyük çarpışmada Bulut Bilişim hizmetleri ile CRM uygulamaları karşı karşıya gelecek. Gartner tarafından da ortaya atılan bu düşünce yazılım satıcılarını düşündürüyor.

2015 yılı içerisinde dünya genelindeki BT harcamalarının yaklaşık 3.8 trilyon dolar olacağı tahmin ediliyor. Bu rakam 2014 yılına bakıldığında yüzde 2.4 büyüme anlamına geliyor. Kurumsal müşterilerin kurum içi alt yapı ve uygulamaları için son dönemde Bulut Bilişim hizmetlerine olan rağbeti biliniyor. Bu sebepten yatırımların başında gelen Bulut Bilişim hizmetlerinde rekabet hat safhaya çıkmış durumda. Satıcılar günden güne uyguladıkları fiyat indirimleri ve çeşitli promosyonlar ile müşterilerin kalbini kazanmayı hedefliyor.

Gartner’ın Ocak 2015 raporuna göre CRM uygulamalarının satış rakamlarının ise yavaş yavaş gerileyeceği tahmin ediliyor. 2018 yılında CRM satışlarının yüzde 25 düşmesi bekleniyor. Bu düşüşün başlıca sebeplerinden bir tanesi Bulut Bilişim teknolojilerinin farklı alanlardaki uygulamalardan rol çalması. Bu rol çalmalar Bulut Bilişim hizmetleri ile birlikte sunulan uygulamaların da yavaş yavaş değişmesine yol açacak. Değişim özellikle CRM uygulamaları satan firmaları etkileyecek.CRM-Training

Buna karşılık CRM firmaları da Bulut Bilişim teknolojileriyle uyumlu çalışmak için kolları sıvamış durumda. Şimdilerde web üzerinden sunulan CRM hizmetlerine taleplerin arttığını söyleyelim. Artık müşteriler Bulut Bilişim tabanlı veritabanları üzerinde çalışmak istiyor. Kullandıkları uygulamalarında bu veritabanı ile uyumlu olması şart.

Kurumsal yazılım satışları dünya genelinde 2015 yılında yaklaşık yüzde 5.5 oranında artacak. Bu rakamın yanı sıra cihaz pazarının yüzde 5.1 ve BT hizmetlerinin yüzde 2.5 büyümesi bekleniyor. Veri merkezleri sektöründe yüzde 1.8 büyüme beklenirken Telekom hizmetleri sektöründeki büyüme beklentisi ise yaklaşık yüzde 0.7.

Açıklanan büyüme rakamları tahminleri oldukça sevindirici. Bu tarz büyüme rakamlarının 2015 yılı içerisinde Türkiye’miz de yaşanması dileğiyle.

Sözün Bittiği Yer

Değerli dostum, Bilişim sektörünün duayenlerinden ve Eylül Medya’nın ortaklarından Ecevit Bıktım’ın annesi Çiğdem Bıktım’ı geçtiğimiz günlerde kaybettik. Kendisine Allah’tan rahmet, sevenlerine ve ailesine başsağlığı diliyorum. Mekanın cennet olsun Çiğdem teyze.

 

Ali Yavuz ŞAHIİN


CEVAP VER