Çağrı Merkezi Sektörünün Büyümesini Satın Almalar Şekillendirecek

Çağrı Merkezi Sektörünün Büyümesini Satın Almalar Şekillendirecek

PAYLAŞ

Sektörü ileri taşıyacak yeni işbirliklerine hız vermek üzere yurtiçi ve yurtdışından çağrı merkezlerini, tedarikçileri ve yatırımcıları aynı platformda buluşturan Türkiye Çağrı Merkezi Fuarı, 13 -14 Ekim tarihlerinde onuncu kez kapılarını ziyaretçilerine açmaya hazırlanıyor.  

Son 10 yılda hızla büyüyen çağrı merkezi sektöründe, yaşanan rekabet şartları, değişen ve gelişen piyasa koşulları nedeniyle son yıllarda yeni bir dönem yaşanıyor. Sektördeki teknolojik gelişmeler, uluslararası boyut kazanmaya başlayan rekabet, yeniden yapılanma ihtiyacı, fiyat baskısı ve çok uluslu şirketlerin Türkiye pazarına artan ilgisiyle birlikte hız kazanan  şirket birleşmeleri ve satın alımları, sektördeki oyuncular için hem zorluklar hem de fırsatlar getiriyor. Konferans konuşmacıları arasında yer alan, Ovum’un Baş Analisti Peter Ryan, bu eğilimin kurumlara ve sektöre etkilerini,  2014 ve sonrasında çağrı merkezi satıcı konsolidasyonundan faydalanma yönünde önemli bilgileri katılımcılarla paylaşacak.

Peter_Ryan

İki gün süresince 1500’e yakın ziyaretçiye ev sahipliği yapan konferans ve fuar bu yıl Haliç Kongre Merkezinde gerçekleşecek. Strateji, insan kaynakları ve teknoloji başlıklarının yanı sıra çeşitli başarı öykülerine yer verilen konferansta, teknolojinin bugünün tüketicileri üzerindeki etkisi, sektörün en önemli çalışma modeli olan dış kaynak modelinde başarılı bir ortaklığının bileşenleri, Y Jenerasyonu çalışanlardan en iyi verimi almanın sırları, ele alınan diğer konular arasında yer alacak.

Konferansla eşzamanlı olarak gerçekleşen Çağrı Merkezi Fuarı ise, sektör temsilcileri için bilgi alışverişi ve paylaşım fırsatı sunmaya devam ediyor. Call Center Hotel ve Genesys’in katkılarıyla gerçekleşen organizasyon, çağrı merkezi sektöründe Türkiye’nin ilk ve tek fuarı olarak sektör içi iletişimin geliştirilmesi açısından da önemli bir boşluğu dolduruyor.

Çağrı Merkezi Fuarı, bu yıl katılımcı ve ziyaretçi profili çeşitlendirerek sektöre yeni oyuncuların kazandırılması, rekabetin ve kalitenin artırılması açısından da önemli bir rol oynuyor. 10. yılında katılımcı profili genişleyen Çağrı Merkezi Fuarı, düzenli olarak yer alan kurumların yanı sıra, Türkiye pazarının yeni oyuncularının da aralarında bulunduğu birçok kuruluşu da ilk kez fuar kapsamında sektörle buluşturuyor.

ViewSonic’ten Profesyonellere Özel Monitör

 

 


CEVAP VER