Cep telefonları arama yapmak için kullanılmıyor: İşte yeni kullanım amaçları!

Bilim insanları ruh sağlığınıza

Herkesin mutlaka sahip olduğu cep telefonları arama yapmak için tercih ediliyordu. Peki yapılan yeni bir araştırmaya göre akıllı telefonlar ne için kullanılıyor?

Akıllı telefon kullanımı özellikle son zamanlarda ciddi oranda değişti. Bundan yaklaşık olarak 30 yıl kadar önce ilk akıllı telefon piyasaya sürülmüştü. O dönem için arama yapmak ve mesajlaşmak son derece önemli bir özellikti. Ancak şimdilerde akıllı telefon kullanım amacı çok sert bir şekilde değişti.

Konuyla alakalı yapılan bir kapsamlı araştırma sonucunda dünya genelinde 3,8 milyar kişide akıllı telefon olduğu ifade ediliyor. Özellikle Türkiye gibi ülkelerde akıllı telefon son derece önemli bir cihaz haline geldi. Peki Türkiye’de insanlar akıllı telefonları ne için kullanıyor? konuyla alakalı yapılan çalışmada cevap olarak ilk sırada FaceTime gibi görüntülü arama uygulamaları yer aldı.

Cep telefonları arama yapma dışında çok farklı amaçlar için kullanılıyor

Dünyanın belki de en önemli cihazları içerisinde yer alan cep telefonları ile ilgili araştırmalar devam ediyor. Türkiye üzerine yapılan araştırmalara göre en fazla kullanım alanı FaceTime gibi görüntülü aramalar olduğunu söylemiştik. İkinci sırada ise ekran yansıtma ile akıllı telefon üzerinden TV izleyenler yer alıyor.

cep telefonları arama

Araştırmalar devam ettiğinde üçüncü sırada QR kod taratanlar yer alıyor. Ayrıca akıllı telefonları biniş kartı olarak kullanan ve Apple pay gibi ödeme yöntemleri için tercih edenler de var. Kısacası arama dışında Neredeyse her şey için akıllı telefonlar tercih ediliyor. Burada asıl önemli olan tercihlerin ne yönde değiştiği.

Akıllı telefon piyasası buna göre değişiyor

Akıllı telefon şirketleri yapılan bu araştırmalar sonucunda kendisini değiştiriyor. Mesela normal şartlarda daha çok mesaj veya kamera odaklı ise bunu değiştirebiliyor. Bundan kısa bir süre önce cep telefonu üreticileri daha çok arama üzerine yoğunlaşıyordu. Şimdi ise kamera ve ödeme sistemleri daha fazla ön plana çıkıyor.

Cep telefonları arama dışında muhtemelen ilerleyen dönemlerde çok daha farklı amaçlar için kullanılacak. Peki siz akıllı telefonunuzu daha çok ne için kullanmayı tercih ediyorsunuz?

İlgili Haberler:

>> 13 Yaş Altı İçin Instagram Çalışmaları Ortaya Çıktı

>> Xiaomi katlanabilir modeli sertifikasını aldı: Yakında tanıtılabilir!