Sosyal Medya Hesapları Tehlikede: Hesabınız Ele Geçirilebilir

sosyal medya hesapları tehlikede

Ortaya çıkan yeni bir habere göre sosyal medya hesapları tehlikede. Siber güvenlik uzmanları çok yeni bir virüs tespit etti. Hadi gelin detaylara birlikte bakalım.

Türkiye’de neredeyse herkes bir şekilde sosyal medya kullanıyor. Bazıları Facebook ve Instagram gibi platformları tercih ederken kimileri ise daha çok WhatsApp kullanıyor. Ayrıca Twitter ve TikTok gibi kullanıcıları da unutmamak gerekiyor. Elbette sadece Türkiye’de değil dünyanın tamamında milyarlık kullanıma sahipler.

Bu kadar fazla kişinin kullandığı sosyal medya platformları ne yazık ki yeteri kadar güvenli değil. Bunu muhtemelen bir yerlerden az ya da çok duymuşsunuzdur. Ancak siber güvenlik uzmanları bu seferki tehlikenin biraz daha büyük olduğunu söyledi. Tespit edilen yeni bir virüs Instagram ve Facebook hesapları başta olmak üzere büyük saldırı potansiyeline sahip.

Sosyal medya hesapları tehlikede: Tüm şifreleriniz ele geçirilebilir

Siber saldırganlar genellikle sosyal medya hesaplarınızın şifresini ele geçirmeye çalışıyor. Böylece buralar üzerinden önemli bir kazanım elde edebiliyorlar. Ortaya çıkan yeni bir detay ise çok dikkatli olunması gerektiğini söylüyor. Bu yeni virüs Chrome ve Edge tarayıcılarına saldırıda bulunuyor. Bu tarayıcılarda yer alan şifreler saldırganlar tarafından ele geçiriliyor.

sosyal medya hesapları tehlikede

Google Chrome veya Microsoft Edge gibi tarayıcılarda hem hesaplar hem de şifreler kayıtlı kalabiliyor. İşin aslına bakacak olursak bu durum son derece kolaylık sağlıyor. Fakat bilgisayar korsanları oradaki tüm hesapları ve şifreleri ele geçiriliyor. Üstelik bunu yapmak için çok büyük bir çaba harcamalarına gerek kalmıyor.

Sosyal medya virüslerinden korunmak için ne yapılmalı?

Bu tür virüslerden kurtulmak için öncelikle korsan olarak program indirmemeniz öneriliyor. Elbette şu anda birçok program dolar üzerinden satın alındığı için çok pahalı olabiliyor. Ancak korsan program indirmeniz halinde bilgisayarınız virüse karşı korumasız hale geliyor.

Siber güvenlik uzmanları konu ile ilgili dikkatli olmalarını öneriyor. Ayrıca her 3 ayda bir sosyal medya şifrelerinin değiştirilmesi gerektiği söyleniyor. Peki siz bu tür virüslerden kendinizi koruyabiliyor musunuz?

İlgili Haberler:

>> Twitter Türkiye Temsilcisi Atayacak Mı? Bomba İddialar Var

>> 13 Yaş Altı İçin Instagram Çalışmaları Ortaya Çıktı