CES Fuarı Tarihinde İlk Kez Sanal Peki Bizi Neler Bekliyor?

CES Fuarı Tarihinde İlk Kez Sanal Peki Bizi Neler Bekliyor?

CES 2021'in göze batan dört gelişmesi
Google News Abone Ol

2021 Yılı’nın ilk büyük fuarı olan CES bu sene uzakten gerçekleşecek. Geçtiğimiz senenin büyük kısmında salgının getirdiği koşullara uyum göstermek adına değişen alışkınlıklarımız sonucu bu senenin ilk büyük etkinliği nasıl olacak? Birlikte göz atalım…

Consumer Electronics Show (CES) geçtiğimiz sene geleneksel biçimde Las Vegas’ta gerçekleştirilmişti. Ayrıca geçen sene, yüz yüze gerçekleştirilen son büyük toplantılardan da biri olmuştu. Furada meraklılar yeni ürünleri yakından görmüş ve onları yapan firmalarla yakından iletişime geçme şansını elde etmişti. Bu sene ise işler o dönem için hayal edilemeyecek bir hal aldı. Salgın sebebiyle bu büyük fuara ekranlar arkasından şahit olacağız. Bu sene 11 Ocak’ta başlayacak ve tarihe geçecek.

Fuarın bu sene mesafeli olarak gerçekleşecek olması ilk kez karşılaşılacak birçok problemi de beraberinde getirecek. Normalde 30 hektara yakın bir alanda büyük tanıtımlar, etkinlikler ve şovlar gerçekleşiyordu. Farklı olarak, bu sene bunların yerini Zoom ve VR etkinlikleri alacak. Bunun sonucunda etkinlik alışılmışın dışında daha mütevazi bir hal alacak. Açıklanan bilgilere göre, geçtiğimiz sene 4,400 olan katılımcı sayısı bu sene sadece 1,800. Bu seneki sanal ortamın dünyada çok daha geniş bir erişim sağlamış olmasına karşın kayıtların da geçen seneye göre azaldığı ifade ediliyor.

CES hem küçülüyor hem de yeni ürünlere ilk kez dokunma şansı ortadan kalkıyor

CES alışıldığı gibi birçok yeni teknoloji ürünü ile tanışmamızı sağlayacak. Buna karşın özellikle basın başta olmak üzere bu ürünleri bire bir inceleme şansı olmayacak. Fuarda 8K çözünürlüğün yayılışının gerçekleştiği birçok yeni modelin tanıtılmasını bekliyoruz. Playstation 5 ve Xbox Series X konsollarının desteklediği HDMI 2.1 teknolojisinin tanıtılması da gerçekleşecek bu da 120 hertz görüntülerin gösterilmesine olanak sağlayacak.

CES ayrıca bilgisayar teknolojisindeki gelişmeleri de incelemek için büyük bir fırsat. Bu fuarın taşınabilir bilgisayarların batarya performansında büyük sıçramalar sağlayacak ARM tabanlı taşınabilir ürünlerin de ortaya çıktığı yer olması bekleniyor. Ayrıca AMD tabanlı laptopların da sayısında patlamaya neden olacak tanıtımların da önümüzdeki hafta yapılması bekleniyor.

Bu yıl büyük telefon üreticileri fuarla aynı sürece denk gelen bağımsız toplantılar gerçekleştirecek. Bu toplantıların firmalar için ana gündemi ise 5G. En önemlisi ise bu teknoloji ile çalışan telefonların fiyatlarının düşmeye başladığını göreceğimizi de tahmin etmek mümkün. Bunun yanın bükülebilir telefonların sayısının arttığını ve Snapdragon 888’li modellerin de duyurulduğu haftaya giriyoruz.

Amazon, Facebook gibi firmaların katılmayacağı CES için her şeye rağmen çok fazla heyecanlanma sebebi var. 2021 yılında teknolojinin ne yönde ilerleyeceğini düşünüyorsunuz? Uzaktan gerçekleşen fuarlar salgın sonrası kalıcı olabilecek mi? Yorumlarınızı bizimle paylaşmanızı temenni ediyoruz.

İlgili haberler

>> Fiyat performans canavarı CoolPad Cool S duyuruldu!

>> Nokia 6.3 nihayet gün yüzüne çıktı: İşte detaylar!

 


CEVAP VER