Chameleon’a Dikkat! Akıllı Telefon Güvenliğiniz Sarsılabilir!

Son yıllarda satışa sunulan pek çok akıllı telefonda parmak izi okuyucu sensörü bulunuyor. Çünkü akıllı telefon güvenliği fazlasıyla önemli. Başta yalnızca amiral gemisi telefonlar için hazırlanan ve az sayıdaki model görülen bu özellik, artık uygun fiyatlı cihazlarda da karşımıza çıkıyor. Tabii ki amaç basit, daha güvenli bir dijital dünya güvenliği sağlayabilmek. Peki ya parmak izi okuyucu sensörünüzü devre dışı bırakmak için şu sıralar yeni bir malware’ın ortalarda gezindiğini söylersek… Chameleon Android kötü amaçlı yazılımına dikkat etmelisiniz!

Akıllı telefon güvenliği için önemli bir detaydan bahsedeceğiz. Chameleon Android kötü amaçlı yazılımı şu sıralar parmak izi okuyucu sensörlü Android telefonları tehdit ediyor.

Mashable’da yer alan bilgilere göre bu malware, sanki normal bir uygulamaymış gibi çalışarak sizi bir HTML sayfaya yönlendiriyor. Sonrasında da erişilebilirlik seçeneklerinizi aktif etmenizi istiyor…

Bu süreçte parmak izi okuyucu sensörünüz devre dışı kalıyor ve böylece telefonu açmak için pin kodunuzu girmeniz gerekiyor. Eh, kötü niyetli yazılımın amacı da pin de dahil telefonda kullandığınız şifreleri ele geçirmek. Ekrana dokunur dokunmaz bu bilgileriniz karşı tarafa geçebiliyor. Uzmanlar, özellikle mobil internet bankacılığı işlemleri tarafında ciddi sıkıntıların doğabileceğine dikkat çekiyor.

Chameleon
Chameleon

Akıllı Telefon Güvenliği: Peki Chameleon Android kötü niyetli yazılımdan korunmak için ne yapmak gerekiyor?

Mashable’daki bilgilerin devamında, bu tip tehlikeli yazılımların genellikle APK dosyaları aracılığıyla Android sistemlerini hedeflediği bildiriliyor. Yani evet, “kaynağı belirsiz uygulamalar” olarak da bilinen APK dosyalarından uzak durmanızda yarar var. Görünürde yararlı bir uygulama indirmiş olabilir ama arka planda zararlı yazılımlara farkında olmadan kurban gidebilirsiniz. Tıplı Chameleon Android malware’ı gibi.

Yani evet, parmak iziniz size özel ve eşsizdir. Dijital dünyanızı korumak için parmak izi okuyucu sensör kullanmak gayet mantıklıdır ama devre dışı kalmaması kaydıyla…

Chameleon, telefonunuzda neler yapabilir?

Eğer bu kötü amaçlı yazılım telefonunuza erişirse, yapabileceği pek çok korkunç şey var.
Phishing, yani yemleme yöntemini kullanan ve böylece kılık değiştirerek sizi güvenli bir şey yaptığınıza ikna etmeyi amaçlayan bu yazılım, sonrasında bankacılık bilgileriniz dahil pek çok özel detayınıza erişebilir.

  • Banka şifrenize, fotoğraflarınıza ve videolarınıza erişebilir.
  • Telefon görüşmelerinize ve mesajlarınıza erişebilir.
  • Hatta siz farkında olmadan gizli ekran görüntü kayıtları bile gerçekleştirebilir.

Telefonunuzda güçlü bir antivirüs yazılımı bulundurmaya önem gösterin.

İlgili Haberler

>> GTA 6 Hacker’ına Verilen Ceza Belli Oldu!