ChatGPT Yapay Zekâ, Şimdi de Arabalara mı Geliyor?

OpenAI’ın popüler ürünü ChatGPT, yakında otomobil üreticilerinin de sıklıkla tercih ettiği başlıklardan bir tanesi olabilir. The Verge’te yer verilen bilgiler, General Motors’un bu yönde ilk adımları atmak için harekete geçtiğini gösteriyor.

General Motors, yakında otomobillerinde ChatGPT’nin gücünden yararlanabilir. Şirket, Microsoft’un Azure bulut servisi ve Open AI’ın yapay zekâ sistemiyle yeni bir sanal sürüş asistanı hazırlamak istiyor. Bu, daha gelişmiş ve güvenli sürüş deneyimleri için önemli bir unsur olabilir.

Geçtiğimiz günlerde Reuters’ta yayınlanan bir haberde, GM Başkan Yardımcısı Scott Miller’ın yorumlarına yer verildi. Amerikalı otomobil üreticisi, daha gelişmiş deneyimler için Microsoft ve Open AI’ın teknolojileriyle hareket etmek istiyor.

Miller’a göre ChatGPT, her şeyin içinde olabilecek bir ürün. Bu sistemi, bir araba için basit sesli komutlar veren sistemden daha fazlası olarak konumlandırabiliriz. Yol durumundan arabanın parçaları hakkında bilgilere kadar pek çok detay sunulabilir, soruları cevaplayabilir. Hatta ChatGPT, seyahat esnasında diğer yolcular için eğlenceli içerik önerilerinde de bulunabilir. Eğlenceli kısa videolardan uzun yol seyahatlerinizi neşeli hale getirecek yol müziklerine kadar… Tabii örnekler artırılabilir.

Bu arada, şu sıralar Ford’un da henüz adı açıklanmayan benzer bir teknolojisi var. Bu asistan, garaj kapı kodlarının söylenmesi ve kişinin yapması gereken işlerin takviminin tutulması gibi işlemler gerçekleştirebiliyor. Yine de, ChatGPT destekli GM asistanının daha etkileyici olması muhtemel.

ChatGPT Yapay Zekâ, Şimdi de Arabalara mı Geliyor?

ChatGPT nedir?

ChatGPT, ya da açılımıyla Chat Generative Pre-Trained Transformer, OpenAI tarafından Kasım 2022 itibarıyla yayınlanmış bir chatbot’udur. OpenAI’ın GPT-3 ailesindeki geniş dil modellerinden faydalanılarak hazırlanan yazılım, bünyesinde denetimli ve takviyeli öğrenme tekniklerini de barındırıyor. Kolay tabirle, bu bir sohbet robotu. Bu sayede karşınızda gerçek bir insan varmış gibi sohbetler gerçekleştirebilirsiniz. İlgili sayfa için tıklayın.

Servis, ücretsiz olarak ve pek çok farklı dil desteğiyle deneyimlenebiliyor. Daha gelişmiş deneyimler için Plus versiyonu da var, ki bu da tahmin edeceğiniz üzere sizden bir miktar ücret talep ediyor. Ne kadar mı? Aylık 20 dolar.

Plus sürümünü deneyimleyebilmek için aylık 20 dolar ödemeniz gerekiyor. Bunun karşılığında bazı avantajlarınız da oluyor tabii. Örneğin…

– En yoğun anlarda dahi genel giriş hakkına sahip oluyorsunuz.
– Ücretsiz sürüme kıyasla daha kısa sürede cevaplar alabiliyorsunuz.
– Yeni özellikler ve geliştirmelerin deneyimlenebilmesi için öncelik hakkına sahip oluyorsunuz.

İlgili Haberler

>> Mighty DOOM’dan İyi Haber, Stalker 2’den Kötü Haber Var!