ChatGPT Yapay Zekâya Yasak Geldi! İşte Yasaklanma Sebebi!

Instagram kişilikli yapay zeka

ChatGPT, bu kez yasaklama kararıyla gündeme geldi. Gelişmiş yapay zekâ sistemi, alınan yeni bir karar neticesinde İtalya’da yasaklandı ve OpenAI şirketine ceza kesildi. Böylelikle sistem, ilk kez bir batılı ülkede yasaklanmış oldu.

ChatGPT yapay zekâ sistemi, İtalya’da yasaklandı. Yasaklama gerekçesi ise, özellikle “gizlilik ihlal endişeleri” üzerine kurulu.

BBC’de yer alan bilgilere göre İtalyan veri güvenliği yönetimi, Open AI şirketine 20 milyon euro’luk ceza ve yıllık kazançtan %4’e kadar varabilecek ceza kesintisini gündeme aldı. Tabii şirket yetkilileri bu endişeleri ortadan kaldırabilecek adımları atarsa, bu tip cezalar da devre dışı kalabilir ve yasaklama kararı kaldırılabilir.

ChatGPT Yapay Zekâya Yasak Geldi! İşte Yasaklanma Sebebi!

Yetkililer, ChatGPT gibi yapay zekâ sistemlerinin özellikle yanlış bilgi paylaşımı ve iş süreçlerinin olumsuz etkilenme ihtimali gibi konuların üzerinde duruyor. Ayrıca bu sistemi küçük yaştaki kullanıcılar da erişebiliyor ve bu, gelişim çağındaki bireylerin yanlış yönde etkilenebilme ihtimallerini doğuruyor.

ChatGPT, özellikler GPT-4 sürümünün yayınlanmasıyla birlikte ciddi bir sıçrama gerçekleştirdi. Milyonlarca kişi, saniyeler içinde sanki bir insanla konuşuyormuş gibi detaylı cevaplar alabiliyor. Hatta yalnızca yazılı cevaplar değil, aynı zamanda görsel sonuçlardan da söz edebilmek mümkün. Bir görselden yola çıkarak detaylar hakkında bilgiler alınabiliyor, hatta yapay zekâ yardımıyla gerçekte olmayan, ama gerçeğe çok benzeyen görseller de üretilebiliyor.

İşte tüm bu detaylar, gerçek dışı bilgilerin yayılması ve toplum güvenliğini tehdit edebilecek ortamlar oluşturabilir. 18 yaşından küçük kullanıcılar için de risklerin bulunduğu ifade ediliyor.

Kısa süre önce Elon Musk ve Steve Wozniak gibi isimler de bir mektup hazırlamış ve gelişmiş yapay zekâ teknolojilerinin hazırlanılması tarafında kontrolün kaybedilmek üzere olduğu, tehlikeli bir noktaya gelinmeden önce durup mantıklı hamlelerin yapılması gerektiği ifade edilmişti.

ChatGPT, yeni bir dönemi başlattı, ama…

Open AI’ın son aylardaki hamleleri, Microsoft ve Google gibi şirketleri de harekete geçirdi. Microsoft, Open AI tarafında milyar dolarlık yatırımlar gerçekleştirerek yapay zekâ destekli yeni Bing servisini görücüye çıkardı.

Google da bu savaşta Bard adını verdiği yapay zekâ sistemiyle yol almak istiyor. Ama bu sistemin an itibarıyla dünya çapında kullanıma hazır olmadığını ve ayrıca 18 yaş sınırı bulunduğunu da söylemeliyiz.

İki firma da bu teknolojileri ofis uygulamalarından e-mail çözümlerine kadar hemen her noktaya genişletme ve daha kolay kullanılabilirlik sunma düşüncesinde. Tabii tüm bu hamleler, bir tarafta da “Yeni ve büyük işsizlik dalgalarına yol açar mı?” endişelerini de beraberinde getiriyor.

İlgili Haberler

>> Zenginler Bile Twitter’a Para Vermek İstemiyor! Fakirler Niye Versin?