Çin, Ay ‘da Heyecan Verici Bir Keşif Yaptı!

Çinli bilim insanları, Ay ‘da su keşfi gerçekleştirdi ve ilk kez tam anlamıyla suyun Ay yüzeyinde bulunduğu söylenebilir!

.

Çin, bir süre önce Ay ‘ın daha evvel keşfedilmemiş bir bölümünde araştırma yapılması için uzaya araç göndermişti. Ay’daki araştırma çalışmalarını tamamlayan Chang’E-5, topladığı örnek materyallerle Dünya’ya dönüş yaptı ve bilim insanları da eldeki verileri araştırarak ortaya heyecan verici detaylar çıkardı. Buna göre, Ay yüzeyinde gerçekten de “su” varmış.

Bildiğiniz gibi su, derin uzayda nadiren bulunan bir kaynak. Hatta oldukça önemli bir kaynak ve hayatın devamlılığı için zorunlu olduğunu göz önüne alırsak, o olmadan farklı bir gezegene gitmek ve uzun süre hayatta kalmak imkânsız. İşte belki de bu yüzden Ay ‘da yapılan keşif çok önemli. Zira su varsa, demek ki yaşam imkânı da vardır, ne dersiniz?

Gezegen Bİlimleri Enstitüsü’ne bağlı bilim insanlarından Matt Siegler, konu hakkında kısaca bilgi verdi ve gerçekleşen keşfin, Ay ‘da tahmin edilenden daha fazla su olabileceğini gösterdiğini dile getirdi. Böyle bir keşfi kıskanacak pek çok Amerikalı bilim insanı olabileceğini belirten Sieger, önümüzdeki sene Ay yüzeyinde sondaj yapacak NASA’nın Artemis ekibinin bir parçası.

Son yıllardaki araştırmalar, Ay ‘da tahmin edilenden daha fazla miktarda suyun olduğunu gösteriyor. Oysa yıllar öncesinde, örneğin Apollo astronotları, 1969’da geri dönüş yaptıklarında Ay’ın tamamen kuru olduğunu düşünüyordu. Tabii o zamandan bu zamana kaç sene geçti ve teknoloji de daha gelişmiş durumda.

Çin, Ay 'da Heyecan Verici Bir Keşif Yaptı!

Ay ‘ı kısa süreliğine bir kenara bırakırsak, en iyi ihtimalle 5 yıla Mars’tayız!

Elon Musk, bir yandan uzay turizmine yönelik çalışmalarına da devam ediyor. Sahibi olduğu SpaceX şirketi, şu sıralar Falcon 9 roketiyle pek çok başarılı göreve imza attı, ancak Mars görevi için çok daha fazlası gerekiyor.

Geçtiğimiz günlerde YouTube’da Lex Fridman’a röportaj veren Musk, en iyi ihtimalle 5, en kötü ihtimalle de 10 yıla kadar Mars’a gideceklerini belirtti. Tabii bunun için mevcut roket sistemlerinin daha geliştirilmesi ve fiyatların da daha uygun hale gelmesi gerekiyor. Zira an itibarıyla bu çok çok pahalı bir proje ve Musk, Mars için sırf Ay’a gidip bayrak dikmek ve geri dönmek gibi bir şey planlamıyor. İnsan kolonilerinin kurulması ve tarihte ilk kez dünya dışındaki bir gezegende yaşam ihtimalinin gerçekleşebilmesi ihtimal üzerinde duruluyor.

Görüldüğü üzere yalnızca Ay değil, Mars için de heyecan verici çalışmalar var.

İlgili Haberler:

>> Aşı Olmayan Giremez! Apple, Facebook ve Google Gibi Şirketlerden yeni Kovid Önlemleri

. . . . .