Aşı Olmayan Giremez! Apple, Facebook ve Google Gibi Şirketlerden yeni Kovid Önlemleri

Aşı Olmayan Giremez! Apple, Facebook ve Google Gibi Şirketlerden yeni Kovid Önlemleri

Teknoloji devi şirketler, yeni kovid varyantı omicron sebebiyle yeni önlemler almaya başladı. Apple, Facebook (Meta) ve Google, bir yandan uzaktan çalışma sistemlerini devam ettirirken, bir yandan da ofiste ve mağazada çalışma sistemlerini devam ettiriyor. Hal böyle olunca, yeni koronavirüs önlemleri de kaçınılmaz hale geliyor.

The Verge’te yer verilen bilgilere göre Apple, çalışanlarına yeni bir e-mail göndererek, herkesin kovid hatırlatma dozu aşısını yaptırmasını istedi. Bildiğiniz gibi bu doz, yakın zamanda ortaya çıkan ve kısa sürede tüm dünyada etkisini gösteren omicron varyantına karşı korunabilmek için önemli. Omicron, şu an en güncel varyant ve önceki varyantlara kıyasla çok hızlı bulaşabiliyor.

Çalışanlar, kendilerinden istenen kovid hatırlatma dozu aşısını, talep edilen tarihten itibaren 4 hafta içinde yaptırmalı. Aksi durumda, 15 Şubat’tan itibaren Apple mağazaları ya da ofislerine girmeden önce, hızlı antijen testleri yapmaları ve kovid olmadıklarını kanıtlamaları istenecek.

Geçtiğimiz sene Apple, henüz kovid aşısı olmayan çalışanlarının ofise gelmeden önce günlük testler yapmalarını istiyordu. Hatta mağazalarda çalışan aşısız personelin haftada iki kez test yapması isteniyordu.

Aşı Olmayan Giremez! Apple, Facebook ve Google Gibi Şirketlerden yeni Kovid Önlemleri

Google’da ilk iki doz zorunlu. Haftalık moleküler test talebi de var

Google tarafına baktığımızda ise, Google da aşısız çalışanlarından haftalık olarak moleküler kovid 19 testi istiyor. Bunun yanında, ofise gelindiğinde, kapalı alanlarda maske takılmasını da zorunlu kılıyor.

Ayrıca Google, çalışanlarına kendileri test yapabilmeleri için ücretsiz olarak test kitleri de sunuyor, ki bu sayede hızlıca sonuç alabilmeleri hedefleniyor. Şu an için şirkette ilk iki doz aşıyı yaptırmak şart. Üçüncü dozu henüz yaptırmamış olanlar ise, haftalık olarak moleküler testler yapmak zorunda.

Google, omicron varyantı sebebiyle ofislere tam dönüşü bir süre daha erteleme kararı almış ve dönüş tarihi olarak önümüzdeki ağustos ayını işaret etmişti.

Facebook da ofise dönüşten önce çalışanlarının hatırlatma dozu olmalarını istiyor

The Verge’teki bilgilere göre Meta da çalışanlarının omicron varyantına karşı daha dayanıklı olmaları için hatırlatma dozu aşısını olmalarını istiyor. Şirket, önümüzdeki mart ayı itibarıyla ofistelere tam dönüş sürecini başlatacak ve bu süreç başlamadan önce aşıların tamamlanması gerektiğini ifade ediyor.

İlgili Haberler:

>> Apple iPad Air (2022), Özellikleriyle Heyecanlandırırken Fiyatıyla Üzebilir