Çin GPS alternatifi BeiDou ile 2020’de boy gösterecek!

GPS alternatifi

Çin, geliştirmiş olduğu GPS alternatifi çözümü olan BeiDou ile 2020’nin ortalarına doğru boy göstermeye hazırlanıyor.

Çin, Amerikan teknolojilerine bağlı kalmamak için elinden geleni ardına koymuyor. Teknolojik alanda büyük atılımlar yapan ve Amerika’dan sonra en teknoloji alanında en büyük güç olan Çin, şimdi de GPS’e rakip olmayı planlıyor.

Çin’in GPS alternatifi olan BeiDou yıllarca süren çalışmalardan sonra neredeyse tamamlandı. Proje lideri Ren Chengqi; BeiDou Navigasyon Uydu Sistemi çekirdeğinin Aralık ayında tamamlandığını ve son iki uydunun 2020’den önce yörüngeye ulaşacağını açıkladı.

Bu teknik olarak, BeiDou’nun ilk olarak 2000 yılında piyasaya sürülen üçüncü aşaması olacak. Ancak bu gelişme uydu sisteminin doruk noktasını temsil ediyor. Ren Chengqi, bu yüzden BeiDou’da 2035 yılına kadar büyük bir yükseltme görmeyeceğinizi söyledi.

Nikkei’ye göre; Çinli akıllı telefonların yaklaşık yüzde 70’i zaten BeiDou’yu destekliyor. Haritacılık teknolojisi için ise BeiDou’yu kullanmak üzere tam 120 firmanın olduğu söyleniyor.

GPS alternatifi

Rusya’nın GLONASS’ında olduğu gibi, Çin’in kendi geliştirdiği navigasyon, tamamen bağımsızlık ile ilgili. Çünkü ABD GPS kullanıyor ve bu da ona siyasi ve askeri çıkarları adına erişimi devre dışı bırakma seçeneği sunuyor.

Sony kamera sensörü üretimi için çalışmalarına hız verdi

BeiDou, konum hizmetlerinin engellenmeden devam etmesini sağlıyor. Ayrıca BeiDou’un Çin’e 5G ve kendi kendini süren otomobiller gibi gelişen teknolojiyle iyi bir şekilde konumlandırma sağlayacağı düşünülüyor. Bakalım Çin’in bu girişimleri 2020 yılında nasıl sonuçlanacak?


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here