Apple Watch kalp ritmi ölçmekten dolayı davalık oldu!

Apple Watch

Apple’ın Apple Watch üzerinde kullandığı teknolojinin patent ihlaline yol açtığı iddia ediliyor. Apple bu yüzden davalık oldu.

Apple, sağlık alanında akıllı saati ile büyük işlere imza atmıştı. Birçok kişinin hayatını farklı yollar ile kurtaran Apple Watch’un, bugün Apple’a pahalıya patlayabileceği ortaya çıktı.

Apple Watch’taki kalp izleme teknolojisi, bilimsel çalışmalar ve hatta hayat kurtarmak için yararlı olabilir. Ancak bir doktor bunun doğrudan hırsızlık olduğuna da inanıyor.

New York Üniversitesi kardiyolog Dr. Joseph Wiesel, Apple Watch’a atriyal fibrilasyonu tespit etmek için kullanılan patentin ihlal edildiği iddiası ile Apple’a dava açtı.

Dr. Joseph Wiesel, Eylül 2017’de patentin ayrıntılarını Apple ile paylaştığını, ancak şirketin iyi niyetle müzakere etmeyi reddettiğini ve kendisine dava açmaktan başka seçenek bırakmadığını iddia etti.

Apple Watch

Dr. Joseph Wiesel, Apple’ın atriyal fibrilasyon algılama yöntemini telif ücreti ödemeden kullanmaktan vazgeçmesini istiyor. Apple, patent davalarına yabancı değil. Ancak bu davalar genellikle belirli bir teknoloji geliştirmeyen veya trollerden geliyordu. Ancak bu durum oldukça farklı. Dr. Joseph Wiesel’in geliştirmiş olduğu bu yöntemin elle tutulur belgelere sahip olduğu açıkça ortada.

Twitter epilepsi hastaları için geri adım attı!

Mahkeme muhtemelen Joseph Wiesel’in bu iddialarını iyice inceleyecektir. 2020 yılında başlaması beklenen bu davada, Apple’ın haksız bulunma olasılığı çok yüksek görünüyor. Bakalım Apple ile Dr. Joseph Wiesel arasında bir anlaşma sağlanabilecek mi yoksa Apple tazminat ödemek zorunda mı kalacak?


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here