Cisco’dan yapay zeka ve makine öğrenimi destekli yeni sunucu

Cisco’dan yapay zeka ve makine öğrenimi destekli yeni sunucu

PAYLAŞ
Cisco, yapay zeka, makine öğrenimi, sunucu

Yapay zeka (AI) ve makine öğrenimi (ML), şirketlerin karmaşık problemleri çözmelerinin yeni yollarını yaratıyor. Ancak bu teknolojiler aynı zamanda bilişim teknolojilerinde kullanılan altyapı ve süreçler üzerinde de önemli bir etki yaratma potansiyeline sahip.

Gartner’a göre bugün dünya genelindeki CIO’ların yalnızca yüzde 4’ü, yapay zeka teknolojisinden yararlanan bir proje geliştirmekte olduklarını belirtiyor. Bu sayının önümüzdeki yıllarda dramatik bir hızla artması bekleniyor. Bu artışla birlikte, BT birimleri şirketlerinin karşılaştığı bu yeni iş yükünü; yeni veri trafiği akışını ve yeni bağlantıları yönetmekte oldukça zorlanacak. Cisco da, bu yeni ortaya çıkan zorluklarla mücadelede şirketlere yardımcı olmak adına, AI ve ML iş yüküne yönelik olarak sıfırdan geliştirdiği ilk sunucuyu piyasaya sunuyor.

Yeni Cisco UCS sunucusu, makine öğreniminin yoğun işlem gerektiren bir formu olan ve bilgisayarları karmaşık görevleri yerine getirecek şekilde eğitmek amacıyla sinir ağlarından faydalanan derin öğrenim sürecini hızlandırıyor. Güçlü NVIDIA grafik işleme üniteleriyle donatılmış olan yeni sunucu; günümüzün en yaygın makine öğrenimi işlemlerini hızlandırmak üzere tasarlandı. Veri bilimciler ve geliştiriciler makine öğrenimine ilişkin çalışmalarını bir dizüstü bilgisayar üzerinden de yapabilirler. Ancak büyük ölçekte derin öğrenim çalışmaları; bundan çok daha fazla işlem kapasitesi; muazzam büyüklükteki veri setlerini işleyebilecek bir BT altyapısı ve bu bilgiyi anlamlı hale getirerek öğrenim sürecinde kullanılmasını sağlayacak araçlar gerektirir. Bu sebeple Cisco, günümüzün en popüler makine öğrenimi araçlarının validasyonunu sağlamak; ve bu sayede uygulama ve sonuç alma süreçlerini hızlandırmak amacıyla teknoloji ortaklarıyla işbirliği yapıyor.

Geniş Ölçekte Yapay Zeka Uygulamaları

Cisco UCS C480 ML’nin ürün gamına eklenmesiyle birlikte Cisco; artık AI ve ML yaşam döngüsünün her aşamasına yönelik eksiksiz bir işlem çözümleri paketi sunuyor ve uçta veri toplama ve analizinden başlayarak, veri merkezinde veri hazırlama ve eğitime ve AI uygulamasının merkezinde gerçek zamanlı çıkarım üretmeye dek her aşamada müşterilere destek oluyor.

  • Veri bilimciler ve geliştiriciler için üretildi:Bugün binlerce şirket, büyük veriyi anlamlı hale getirmek için Cisco UCS kullanıyor. Cisco’nun AI ve ML için geliştirdiği yeni sunucu, Cisco’nun veriyi uçtan merkeze taşıma konusundaki tecrübesinden yararlanıp bu tecrübeyi daha da ileri taşıyor. Müşterilere veriden daha fazla bilgi üretme ve bu sayede daha iyi ve hızlı karar alma fırsatı tanıyor. Yeni DevNet AI Geliştirici Merkezi and DevNet Ekosistem Pazarı ile Cisco aynı zamanda veri bilimciler ve geliştiricilere yeni nesil uygulamalar geliştirirken kullanacakları araç ve kaynakları sunuyor
  • BT için üretildi:UCS, BT birimlerinin faaliyet ortamına yeni teknolojiler eklemelerini kolaylaştırıyor. Aynı zamanda Cisco Intersight sayesinde, bulut tabanlı bir sistem yönetiminin sadelik ve erişiminden yararlanmalarını ve tüm işlem altyapılarının politika ve operasyonlarını bulut üzerinden yönetmelerini sağlıyor. Aynı zamanda Cisco validasyonlu tasarımların hızla gelişen AI ve ML yazılımını daha anlaşılır kılmasıyla, BT birimleri bu çözümleri şirket genelinde güvenle uygulama fırsatı buluyor.
  • Kendi ekosistemi içerisinde üretildi: Cisco, tek başına çalışmıyor. Uygulamanın yerinden bağımsız olarak, açık kaynaklı yazılımların geniş ölçekli uygulamasını kolaylaştırmak amacıyla taşıyıcıları ve çok bulutlu işlem modellerini entegre ediyor. Anaconda, Kubeflow gibi makine öğrenimi ortam ve yazılımları ile Cloudera ve Hortonworks tarafından geliştirilen çözümleri yeni sunucusuna entegre ediyor. Kubernetes üzerinde Kubeflow kullanan UCS müşterileri, AI iş yükünü doğrudan Google’ın Kubernetes Motoru üzerinden uygulayarak, sistemin ML kapasitesinden hem kurum içinde hem bulut üzerinde yararlanabiliyorlar.

Siber güvenlik için 6 ipucu


CEVAP VER