Cognitiwe küresel oyuncu olma hedefinde önemli yol kat etti

Cognitiwe öngörüye dayalı görsel yapay zeka platformu, Türkiye ve Avrupa’daki ofisleriyle ilk yılında 4 kıtadan 30 müşteriye ulaşarak, küresel oyuncu olma hedefinde önemli yol kat etti. 500’den fazla veri setini eğiterek, yüzde 97 doğruluk payı ile 20 milyondan fazla öngörüde bulunan Cognitiwe, Avrupa pazarındaki kapsamını genişletmek ve Amerika pazarına açılmak amacıyla tohum yatırım turuna çıktı.

2021 yılında Attila Algan ve Mete Bayrak tarafından kurulan Cognitiwe, aldığı ilk yatırımın ardından Milano ve Tallinn ofislerini de açarak, öngörüye dayalı görsel yapay zeka platformunu ilk yılında ulusal ve küresel müşterilere ulaştırma, ürünlerini tanıtma ve yeni ortaklıklar geliştirme konusunda  önemli bir yol katetti. Perakendede alanında Migros ve MAF Carrefour, üretim sektöründe ise Tofaş, Borusan Mannesmann ve MEXT (Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası Teknoloji Merkezi) gibi yerel ve uluslararası müşterilere hizmet veren Cognitiwe, 4 kıtadan 30 müşteri ile farklı seviyelerde iş birlikleri ve projeler yürütüyor.

Cognitiwe
Soldan sağa: Cognitiwe Kurucu Ortağı Mete Bayrak, Cognitiwe Kurucu Ortağı Attila Algan

Perakende ve üretim sektörlerine odaklanarak ürünlerini müşterilerle buluşturmaya başladıklarını belirten Cognitiwe Kurucu Ortağı Attila Algan “Ürünlerimizin faydaları, maliyetlerin düşürülmesinden operasyonel mükemmellikteki artışa kadar değişiklik gösteriyor. Bu yıl içinde mevcut ve pilot projelerimizde yüzde 97 gibi büyük bir doğruluk payı ile 20 milyondan fazla öngörüde bulunduk. Bu süreçte 500’den fazla veri setini eğitirken, 53 bin hatayı da tespit etmeyi başardık” dedi.

Cognitiwe ürünleriyle temiz teknoloji sektöründe öne çıkıyor

Dünyada ilk kez süpermarketlerdeki taze sebze-meyvelerin anlık takibini sağlayarak, gerçek zamanlı içgörü ve tahminleriyle sürdürülebilirliği ve verimliliği destekleyen Cognitiwe, dünya genelinde süpermarketlerde yüzde 14 olan taze sebze-meyve israfını, kendi müşterilerinde yüzde 10’a çekmeyi hedefliyor.

Perakende sektöründeki müşterilerine raf yerleşim takibi ve dolandırıcılık tespiti konularında da destek sağlayan Cognitiwe, ürünlerin planogram uyumunda yüzde 25 artış, rafta ürün bulunmama oranın da ise yüzde 35 azaltma sağladı. Mağaza içindeki anlık takiplerle, e-ticaret tarafını da destekleyerek online market siparişlerinde eksik olan ürünlerde de yüzde 40 oranında önemli bir azalma sağlayan şirket, perakende müşterilerine verdiği tüm hizmetlerle birlikte genel satışlarda yüzde 1’den fazla artış olmasını da sağladı.

Üretim sektöründe de kendi geliştirdiği yapay zeka algoritmaları ile üretim hattındaki hataları tespit edip, çevresel değerlerle birleştirerek sorunlar oluşmadan önce uyarıda bulunabilen Cognitiwe, bu sayede müşterilerine malzeme, zaman ve enerji tasarrufu sağlayarak, sürdürülebilirlik hedeflerini destekliyor.

Temiz teknoloji sektörüne getirdiği yenilikçi bakış açısıyla, Türkiye’nin yanı sıra Avrupa’daki yapay zekâ girişimleri arasında da öne çıkmayı başaran şirket, son olarak daha sürdürülebilir bir gelecek inşa etme hedefiyle girişimcileri, yatırımcıları, sektörü ve hükümetleri ortak bir inovasyon zemini oluşturmak için bir araya getirren Nordic Cleantech Open yarışmasında, 25 finalist arasına seçildi.

Yapay zeka algoritmaları sorunları oluşmadan engelliyor

Tüm dünyanın gündeminde olan iklim, gıda ve enerji krizlerini aşmak için her zamankinden daha fazla yapay zekaya ihtiyaç duyulduğunun altını çizen Cognitiwe Kurucu Ortağı Mete Bayrak “Özellikle perakende ve üretim sektörlerinin sürdürülebilirliğe katkı sağlayabilmek için görsel yapay zekayı giderek daha fazla kullandığını görüyoruz. Süreç optimizasyonu ile ilgili TÜBİTAK projemizde paydaşlarımız olan Koç Üniversitesi ve TOFAŞ’la birlikte hareketli üretim bantlarındaki verimlilikte yüzde 8 iyileşme yakalayabileceğimizi gördük. Otomotiv sektöründeki bir üretim tesisinde montaj hattı başına aylık 300 bin Euro tasarrufa ulaşmayı hedefliyoruzdedi.Cognitiwe

Ek bir donanım yatırımına ihtiyaç duyulmuyor

Türkiye için KVKK, Avrupa Birliği içinse GDPR ile uyumlu çalışan firmanın geliştirdiği ürünlerin tümü, herhangi bir ek donanım yatırımına ihtiyaç duymadan, mevcut IP kameralarla çalışabiliyor.

TechOne VC liderliğinde StartersHub, Startup Wise Guys ve EGIAD Melekleri’nin dahil olduğu tohum öncesi yatırım turunda 605 bin dolar yatırım alarak Milano ve Tallinn ofislerini açan şirket, 2023 yılı sonuna kadar tüm dünyadan her boyutta müşterinin kendi kendine rahatlıkla kullanabileceği bir SaaS platformu haline gelmeyi hedefliyor. Cognitiwe, Avrupa pazarındaki kapsamını genişletmek ve Amerika pazarına açılmak amacıyla şu anda tohum yatırım turuna devam ediyor.

İlgili Haberler

>> Cognitiwe, yapay zeka teknolojileriyle gıda atıklarının oluşmasını engelleyecek