Çoğu Şirket Müşteri Uç Noktalarındaki Finansal İşlemleri Korumuyor


Kaspersky Lab ve B2B International tarafından, Türkiye dahil dünyanın her yerinden 27 ülkede yapılan ankete göre, finans şirketlerinin sadece %52’si ve e-ticaret yapan şirketlerin %46’sı finans işlemlerini korumak için gelişmiş önlemler almaları gerektiğine inanıyor.

Finansal işlemlerin korunmasına en az odaklananlar e-ticaret şirketleri; %16’sı çevrimiçi dolandırıcılığa karşı özel güvenlik çözümleri kullanmakla ilgilenmediklerini ve sadece %38’i bu gibi araçlara yatırım yapmak istediklerini söyledi.

Kaspersky Lab Fake ID Scanner - 10

Toplamda İnternet üzerinden nakit akışıyla çalışan şirketlerin %30’u, her ne kadar güvenlik zincirindeki en zayıf halka olsa ve müşterilerinin para kaybetmesine ve şirketlerin karlılığı ve itibarının azalmasına neden olsa da müşterilerinin cihazlarına koruma sağlamıyor ve sağlamayı da planlamıyor. Şirketlerin %28’i müşterilerinin mobil cihazlarına dolandırıcılık önleme yazılımları yüklemeyi düşünmezken, %30’u kendi bilgi altyapılarını dolandırıcılığa karşı korumayı da planlamıyor. Ödemeleri korumaya karşılık bu kayıtsızlık, müşterilerden olumsuz geri bildirim almaya neden olabilir: kullanıcıların dörtte üçü finans şirketlerinin tüm cihazlarını korumak için sorumluluk almasını bekliyor ve ankete katılanların %40’ı kaybettikleri paranın şirket tarafından tazmin edileceğinden emin.

Bununla birlikte Kaspersky Lab istatistikleri bize, bireysel kullanıcıların finansal verilerini hedefleyen siber tehdit sayısının sürekli arttığını gösteriyor. Örneğin Kaspersky Security Network’e göre zararlı bankacılık yazılımları kullanılan saldırı sayısı 19 Mayıs – 19 Haziran arasındaki bir aylık dönemde, 19 Nisan – 19 Mayıs dönemine göre %15 artarak 1,4 milyona ulaşmıştır.

Software AG’nin Apama Platformu Ödüle Doymuyor