Continental Seval Öz’e Emanet

Akıllı Taşımacılık Sistemi (Intelligent Transportation System-ITS) ve etkileşimli araçlar konusunda iddialı planları olan Continental yeni kurduğu birimin yönetimine Google’ın “İnsansız Araç Projesi”ni yürüten Seval Öz atandı. 

Dünyanın en büyük uluslararası lastik ve orijinal ekipman tedarikçilerinden Continental, geleceğin taşımacılık sistemine de öncülük edecek yeni planlarında kritik önem taşıyan bir adım atarak “Akıllı Taşımacılık Sistemi (Intelligent Transportation System-ITS) üzerine çalışacak uluslararası bir ekip kurma hazırlıklarına başladı. Merkezi Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Kaliforniya’daki Silikon Vadisi olacak olan ve Continental Akıllı Taşımacılık Sistemleri LTD. ŞTİ. olarak adlandırılacak yeni birime Seval Öz CEO olarak atandı. Seval Öz, daha önce Google’ın “İnsansız Araç Projesi”nin yürütmüştü.

Seval_Oz

“Akıllı Taşımacılık Sistemi (Intelligent Transportation System – ITS)” nedir?

Taşıma ve trafik sistemlerinde kullanılan geniş çaplı ve akıllı ağ tabanlı iletişim sistemi olan ITS, gelecek dönemde tüm araçları yepyeni bir trafik ekosisteminin parçası yapacak. Continental trafik sıkışmaları, trafikten kaynaklanan hava kirliliği ve sürücü hatalarından kaynaklanan trafik kazaları gibi küresel taşımacılık sorunlarına çözüm üretecek bir platform olan ITS’in temel bileşenlerinin ana tedarikçilerinden biri olup,  yeni açtığı merkezle bu platformu geliştirmeye kendini adayacak.

Continental ile birlikte çalışmalarına devam edecek olan Seval Öz konuyla ilgili “Continental’in alanında uzmanlaşmış, birinci sınıf mühendislik hizmetlerinin geliştirilmesi için kurulan bu yepyeni merkezle görevimiz, teknoloji ve otomotiv sektörü arasında güçlü bir işbirliği oluşturmak. Bu sayede mobilite ve güvenlik düzeyini daha da yukarı seviyelere çıkaracağımıza inancım sonsuz” şeklinde açıklama yaptı.

Bugün dünyada kullanılan her dört aracın üzerinde Continental’in sürüş deneyimini daha güvenli, çevre dostu ve konforlu seviyelere çıkaran çözüm, ürün ve sistemleri var.

Seval Öz, daha önce insansız araç üretimine ilişkin iş geliştirme ve pazarlama çalışmalarından sorumlu olduğu Google’da “İş Geliştirme Müdürü” olarak görev almıştı. Bu yıl San Francisco’da PWI Teknoloji’de Kadın Hareketi Cesaret Ödülü’nü kazanan Öz, yüksek lisansını yüksek başarı derecesiyle Wharton Business School’dan almış, Wellesley Koleji’ni üstün başarıyla tamamlamış ve M.I.T Üniversitesi’nden “Ekonomi ve Siyasi Bilimler” bölümünde lisans eğitimini almıştı.

Türk Girişimcisinin Ekonomiye Yönelik Beklentisi Yükseldi