Apple Pay Çözümleri Phaymobile’da Hazır


Cardtek Group şirketlerinden Phaymobile’ın, iPhone 6 ve iPhone 6 Plus’ın önemli özelliklerinden biri olarak işaret edilen Apple Pay’le ilgili çözümleri hazır.

Geçtiğimiz günlerde lansmanı gerçekleştirilen ve uzun süredir hakkında konuşulan NFC özellikli yeni iPhone’larla birlikte ödeme sistemlerinde yeni bir dönem başlıyor. Apple Pay’in, bugüne kadar tüketicilerden yeteri kadar ilgi görmeyen NFC tabanlı ödemelere olan talebi yukarıya çekmesi bekleniyor. Cardtek Group şirketlerinden Phaymobile ise, Apple Pay de dahil olmak üzere NFC tabanlı ödemelere yönelik çözümleriyle dikkatleri üzerine çekiyor. Bir başka deyişle Phaymobile, ödeme kuruluşlarına Apple Pay’i hayata geçirecek altyapıyı sunuyor.

Apple Pay NFC Dünyasında Standartları Yükseltti

Apple Pay’in mobil ödemelerin yaygınlaşması için büyük fırsat olduğunu söyleyen Phaymobile Genel Müdürü DR. Özgür Güngör, “Apple’ın öncelikli hedefinin tüketicilere mobil ödemeyi sevdirmek olduğunu düşünüyorum. Bu yaklaşım NFC dünyası için önemli bir kapının açılması anlamına geliyor. Önümüzdeki bir yıl içinde piyasada NFC özelliğine sahip bir çok cihaz göreceğiz. Bu da önümüzdeki birkaç yılda NFC’li ödemelerde müthiş bir artış olması anlamına geliyor” dedi. Güngör sözlerine “Apple, MasterCard, Visa, AMEX’le iş birliği halinde. Phaymobile ise tüm bu kurumlara hem yerel hem globalde çözüm sunabilecek durumda” diye devam etti.

OzgurGungor

NFC’li Telefon Sayısı 2018’e Kadar Yüzde 325 Artacak

Özgür Güngör, 2012 yılında 140 milyon olan NFC’li mobil telefon sayısının 2013 yılında 310 milyon adede ulaştığını, bu rakamın 2014 yılında yüzde 50’lik büyümeyle 475 milyona ulaşmasının beklendiğini söyledi. Dünyadaki NFC’li mobil telefon sayısının 2018 yılı sonuna kadar yüzde 325 oranında artmasının beklendiğini ifade eden Güngör, “2013 yılında dünyadaki 1.5 milyar mobil telefondan %18.2’si NFC’yi destekliyorken bu oranın 2018 yılı itibariyle %64 seviyesine çıkacağı öngörülüyor”  dedi.

Konu işlem hacmi olduğunda ise, 2014 yılında mobil ödeme işlem hacminin 2010 yılına göre %600 oranında artarak 984 milyar dolar olması bekleniyor. Uluslararası bir çalışmaya göre özellikle Asya ülkelerinde kullanıcıların %69’u cep telefonlarını kullanarak ödeme yapmayı tercih ettiklerini söylüyor. Bu oran Avrupa ve Amerika’da ise %26.

Cardtek Group, 2007 Yılından Bu Yana NFC Tabanlı Çözümler Sunuyor

Phaymobile, NFC ürünlerine yönelik üst düzey çözümler sunuyor. Apple Pay için de uygun altyapıya sahip olan TSMXpert yazılımı 9 farklı ülkede 20’den fazla hizmet operatörü ve 13 mobil ağ operatörü tarafından kullanılıyor. Phaymobile, son olarak da, Google Kitkat için geliştirilen NFC ve bulutu birleştiren (HCE) mobil ödeme çözümünü sundu. Cardtek Group’un TSMXpert ve HCExpert’i birlikte kullanarak Apple telefonlara ve Apple Pay’e uygun hale getirmek için AR-GE çalışmalarıysa devam ediyor.

Phaymobile Apple Pay’ı Hayata Geçirecek Sisteme Sahip

Özgür Güngör “Cardtek Group olarak, NFC tabanlı ödeme sistemleri konusunda 8 yıla yakın tecrübemiz bulunuyor. Dünyanın ilk NFC pilot projelerinden birini, Akbank işbirliği ile 2007 yılında hayata geçirdik. 2011 yılında, Denizbank ile NFC teknolojisine sahip işlem yapabilen ilk ön ödemeli sistemi oluşturduk. Phaymobile olarak, halihazırda Apple Pay’i hayata geçirecek sisteme sahibiz. Bilgi birikimimizi paylaşmaktan mutluluk duyacağız” dedi.