Gorilla Glass Victus 2 Duyuruldu! Telefonlar Daha Sağlam Olacak!

Corning, yeni koruma teknolojisi Gorilla Glass Victus 2 ile görücüye çıktı. Bildiğiniz gibi Corning, yıllardır akıllı mobil cihazların darbe ve çizilmelere karşı daha dayanıklı yapılara bürünmeleri için çalışıyor. Bakalım bu yeni teknolojiyle ne gibi iyileştirmelere gidilmiş…

Corning Gorilla Glass Victus 2 duyuruldu! Victus’un ilk versiyonu, bundan 2 sene önce tanıtılmıştı ve günümüzde pek çok amiral gemisi modelde de kullanılıyor. Victus 2’nin ise, haliyle ilk versiyona kıyasla çok daha iddialı özelliklerle gelmesi bekleniyor. Mesela…

Gorilla Glass Victus 2, 1 metre yükseklikten pürüzlü zemine düşse bile koruma sağlayabiliyor

Günümüzde, özellikle ev kullanımlarında, telefonumuzu halıya ya da ahşap zemine düşürdüğümüz oluyor. Bu tip zeminlerde cihazlar bazen hiç zarar görmüyor. Ama işin içine pürüzlü zeminler, yani çakıl taşları ve asfalt gibi zeminler girdiğinde, işte “koruma faktörü” daha önemli bir boyuta taşınıyor. Corning’in odak noktası da bu.

Firma, son yıllarda akıllı telefon büyüklüklerinin ve ağırlıklarının arttığını, dolayısıyla da bu faktörler göz önünde bulundurularak hareket edildiğini bildiriyor. Örneğin günümüzde ortalama bir telefon, 4 yıl önceki telefon modellerine kıyasla %10 daha büyük ve %15 daha ağır. Dolayısıyla bu unsurlar, cihaz yere düştüğünde de olumsuz etki gerçekleştiriyor.

Firma, yeni teknolojisini tanıtmak için iki tane deneyim videosu paylaştı. İlk videoda, ürünün pürüzlü zemine hızla çarpması gösteriliyor, ki zemin olarak zımpara kâğıdı kullanılmış. Bunu, pürüzlü bir beton yüzey ya da asfalt olarak düşünebiliriz. Gorilla Glass Victus 2, darbe sonucunda neredeyse çizik dahi almıyor.

İkinci videoda ise, yeni ürünün 1 metre yükseklikten pürüzlü zemine, yani zımpara kâğıdıyla kaplı zemine düşürüldüğü görülüyor ve darbe sonucunda üründe neredeyse çizik bile yok. Ek olarak GSM Arena’daki bilgiler, bu teknolojiyi kullanan herhangi bir telefonun 2 metre mesafeden asfalta düşse bile hasar almama ihtimalinin yüksek olduğu yönünde.

Çizik demişken, Victus 2’nin telefonların hem ön hem de arka tarafında, “sandviç tasarım” olarak kullanılabileceğini ve çizilmeleri büyük ölçüde giderebileceğini şimdiden belirtelim.

Bu yeni teknoloji, 2023 yılında görücüye çıkacak pek çok üst seviye telefonda kullanılacaktır. Mesela Samsung, yıllardır Corning teknolojilerini tercih eden markalardan. Firma, büyük ihtimalle önümüzdeki şubat ayında yeni bir Unpacked etkinliği gerçekleştirecek ve burada Galaxy S23 telefon ailesini tanıtacak. İşte bu aile, muhtemelen korunma tarafında Victus 2’den destek alacaktır.

Yeni detaylar oldukça sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

İlgili Haberler

>> Samsung Galaxy M04 Yine Göründü! Uygun Fiyatlı Bir Model Olabilir